Máte koňský hnůj nebo máte možnost si ho sehnat od místního chovatele? Někdy se dá toto hnědé zlato koupit i na inzerát. Pokud budete poptávat hnůj, tak se vždy dívejte po tom koňském. Koňský hnůj jako hnojivo je totiž velice kvalitní.
Jestliže však nebudete mít možnost sehnat přímo tento typ hnoje, tak můžete brát i ostatní. Každé přírodní hnojivo je vždy lepší než to chemicky vyrobené a upravené.
Koňský hnůj musíte správně uchovávat
Pokud máte na zahradě koňský hnůj, tak ho musíte správně uchovávat. Pokud vám ho někdo doveze, tak se snažte ho nahromadit na co nejmenší kopku, aby nedocházelo k jeho zbytečnému vysychání. Pokud mu chcete ještě více pomoci, tak ho přikryjte plachtou, která bude hnůj chránit před vyschnutím.
Snažte se ho uložit na místo, kam nesvítí příliš moc slunce a moc nefouká. Pokud budete koňský hnůj skladovat déle než jeden rok, tak ho není špatné čas od času pokropit vodou. Pomoci mu může také správná pokrývka například posekanou trávou.
Koňský hnůj jako hnojivo
Aby mělo hnojení smysl, tak je velmi důležité, aby se koňský hnůj po rozmetání co nejdříve zakryl zeminou. V praxi to znamená, že po rozmetání hnoje po poli ho nechte co nejdříve zaorat. Hnůj se rozmetá po vrstvě cca 4-5 cm po celém poli.
V případě, že budete rytí provádět ručně, tak je vždy lepší si před sebou pohnojit jen kousek pole a začít rýt. Rychlé zahrnutí hlínou zajistí co největší předání živin z hnoje do půdy.
S hnojením to ale nepřehánějte
Ať už budete používat na vaší zahradě jakékoliv hnojivo, tak to nikdy nepřehánějte. V případě hnojení umělým hnojivem vždy respektujte doporučení výrobce a hnojící dávku nikdy nezvyšujte.
V případě hnojení koňským hnojem nebo jakýmkoliv jiným přírodním hnojem je nejlepší využít podzimu, aby měl hnůj co nejvíce času se v půdě rozložit do jarního prvního sázení. Dávejte si však v pozor na plodiny, pod které by se nemělo hnojit hnojem vůbec.