Vypadlá hmoždinka je problém, který může potrápit nejednoho muže, ale i ženu. Nemějte však obavy, tento článek vás provede jednoduchými kroky opravy a ukáže vám, že i taková věc jako vypadlá hmoždinka může být vyřešena už během malé chvíle, aniž byste si na to museli volat řemeslníka.
Hmoždinka ze zdi?
Hmoždinka může vypadnout ze zdi z různých důvodů, například při manipulaci s nábytkem nebo při montáži. Nicméně existují efektivní řešení tohoto problému, které vám mohou pomoci zlepšit situaci a usnadnit si opravu.
Nejrychlejší možnou opravou vypadlé hmoždinky je zvětšit stávající díru a použít hmoždinku o něco větší. Pokud máte po ruce správné nástroje, je tato metoda opravdu rychlá a jednoduchá.
Tato strategie je však použitelná pouze v případech, kdy je možné použít větší šroub. Co dělat v ostatních případech?
Použití sádry
Pokud není možné použít větší hmoždinku, můžete se uchýlit k použití sádry. V tomto případě musíte odstranit starou hmoždinku, vyčistit otvor a vyfoukat prach.
Použijte tedy vrták s příslušnou velikostí vrtací hlavy a opatrně vyvrtávejte starý otvor, abyste odstranili všechny zbytky staré hmoždinky a uvolnili prostor pro novou.
Poté navlhčíte otvor, naplníte ho sádrou a vložíte novou hmoždinku. Po chvíli můžete šroub znovu utáhnout do hmoždinky.
Nyní můžete opět připevnit předmět na stěnu. Použijte šroubovák nebo vrtačku s nastavitelným krouticím momentem a zašroubujte šroub do hmoždinky. Nešroubujte příliš těsně, abyste nepoškodili novou hmoždinku.
Chemická kotva na hmoždinky
Nicméně, pokud ani sádra neposkytne dostatečnou podporu, nebo pokud se hmoždinka neudržela ve zdi kvůli velkému zatížení předmětu, může být vhodné zvážit použití chemické kotvy.
Tato metoda spočívá v tom, že se do předem vyvrtaného otvoru vleje chemická kotva, do které se poté vloží závitová tyč. Chemická kotva rychle ztuhne a umožňuje tak okamžité zavěšení předmětů.