Jak ukotvit příčku i bez profesionálního uchycení: Použijte jednoduchou pomůcku

ukotveni pricky
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Správné ukotvení příčky do zdi je důležité z toho důvodu, aby nám v místě spoje příčky a zdi nevznikala prasklina. Ukotvit příčku je velice důležité i pro celou její statiku, aby se vám časem jednoduše nesesypala jako domeček z karet. Nikdy tento krok nepodceňujte a udělejte to pořádně.

Ukotvit příčku můžete pomocí jednoduché pomůcky

Jednoduše můžete ukotvit příčku pomocí malého roxoru. Jestliže budete stavět příčku z tvárnic, do kterých budete moci roxor naklepat, tak vždy v každém druhém řádku zarazte roxorovou tyč kolmo dolů, aby se vám celá příčka pořádně spojila a zpevnila.

Pokud máte i dům postaven z tvárnic, tak příčku jednoduše ukotvíte naklepáním roxoru pod úhlem tak, aby roxor spojil jednu tvárnici příčky, ale byl i dostatečně zaražen do obvodové stěny domu. Při zarážení si vždy dávejte pozor na rozvody ve zdi, aby nedošlo k jejich poškození.

Ukotvení příček k cihelným konstrukcím

Pokud potřebujete ukotvit příčku v cihelném domě, tak si do výšky mezi první a druhou řadu cihel vyvrtáte v obvodové stěně díru o něco málo větší, než je samotný roxor.

Po vystavění první řady cihel strčíte roxor do zdi, kde budete mít již vstříknutou chemickou kotvu. Tento postup opakujte v každé druhé řadě cihel příčky po obou jejích stranách.

Ideální je to dělat na přeskáčku tak, aby v každé spáře byl jeden roxor na levé nebo pravé straně stěny. Vždy volte roxorové tyče o průměru maximálně 6 mm.

Použít můžete i profesionální plíšky

Pokud chcete použít profesionální uchycení, tak stačí zakoupit plechy, které jsou provrtané pro přichycení vrutem do zdi i samotné příčky.

Plech má v sobě vyvrtané díry na samořezné šrouby. Plech si ohnete do tvaru L a jednu stranu přivrtáte do zdi, druhou stranu pak přímo do příčky, a to také pomocí samořezných šroubů. Výhodou plechu je, že si je můžete vrtat přímo při stavbě a nemusíte nic speciálně vyměřovat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz