Kamenná zídka. Jak si ji postavit za levno svépomocí

kamenna zidka
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pěkná kamenná zídka se dá postavit opravdu za pár korun. A kde sehnat kameny na zídku? Stavbu zídky si rozmyslete dostatečně předem a potom začněte projíždět inzertní místa, kdo kde bourá starou kamennou budovu a nabízí kámen. Ten většinou dokážete sehnat zdarma jen s vlastním odvozem. Díky tomu můžete v dnešní době opravdu hodně ušetřit.

Kameny na zídku

Aby byla kamenná zídka dostatečně pevná, tak musíte vybírat jen kvalitní kameny, které budou mít hloubku minimálně 30 cm. Taková hloubka kamenů je potřeba hlavně u spodní části zídky, kde je na kameny vytvořen největší tlak.

V případě použití menších kamenů může některý z kamenů prasknout a celá zídka potom bude mít výrazně narušenou statiku. Pokud se rozhodnete pro stavbu kamenné zídky, tak se musíte rozmyslet, zda zvolíte suchou nebo mokrou metodu.

Kamenná zídka – stavba na sucho

Pokud se rozhodnete, že zídka bude stavěna suchou metodou, tak musíte počítat s menší pevností. Suchá metoda pro stavbu kamenné zídky se hodí většinou jen jako okrasná nebo u nízkého plotu.

Při stavbě kamenné zídky musíte vytvořit dostatečně pevný základ, kdy odhrnete minimálně 40 cm zeminy do hloubky a vytvořenou díru zaplníte menšími kameny nebo můžete použít i stavební suť.

Na tento dobře vyskládaný základ můžete začít stavět kameny suchou cestou. Vždy začínejte od krajů a dojíždějte k prostřední části, aby byl vyvíjen tlak co nejvíce do vnitřní části zdi.

Jak postavit zídku z kamenů, aby byla pevná?

Pokud chcete mít zídku z kamenů pevnou a kvalitní, tak budete muset jednoznačně použít i maltu. Tady si připravíte pevný základ z betonu, kdy vyhloubíte díru minimálně 50 cm a vylijete ji betonem. Podle vlastností půdy použijte případně i betonářskou ocel, kterou základ ještě více zpevníte.

Od horního terénu si nechte ještě minimálně 10 cm prostor a nechte základ vyzrát. Potom si namíchejte novou várku betonu, kterou dáte na základ a usadíte do ní první vrstvu kamenů. Tu necháte minimálně do druhého dne a můžete začít stavět kamennou zídku lepenou na maltu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz