Jak vyčistit špinavou zeď. Vyčistěte ji dokonale jen pomocí běžných surovin

špinavá zeď
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Trápí vás špinavá zeď, která nejde umýt? Věřte tomu, že vždy záleží na čase, kdy se do odstranění fleku nebo špinavého místa pustíte. Pokud si například polijete bílou zeď kávou nebo červeným vínem, tak jde skoro o minuty. Vždy se snažte flek odstranit dřív, než stihne na zdi zaschnout.

Kdy se vyplatí zeď čistit a kdy vymalovat?

Špinavá zeď od mastné špíny, jako jsou například saze v okolí komína nebo tuk v okolí sporáku, se vždy vyplatí raději vymalovat. Jde o to, že při jejím umývání většinou odstraníte i barvu a čištěné místo bude vždy vidět proti ostatnímu nátěru.

Takto špinavou zeď musíte tedy odmastit, zbavit starého nátěru a vymalovat. Odmastit špinavou zeď, která je mastná, lze pomocí běžného mycího prostředku, který používáte na nádobí.

Mycí prostředek můžete nanést na houbičku a krouživým pohybem zbavit zeď mastného nebo jinak špinavého místa.

Jak vyčistit špinavou zeď

Pokud si nevíte s fleky na zdi rady, tak špinavou zeď můžete vyčistit smícháním jedlé sody a vody. Do sklenice si dejte dvě lžíce jedlé sody a tři lžíce vody. Celé to pořádně promíchejte a vzniklou pěnu pomocí houbičky nanášejte na špinavé místo na zdi.

Takto to pořád dokola opakujte a uvidíte, jak bude špína ze zdi mizet. Tato směs perfektně funguje i na pomalovanou zeď od dětských pastelek.

Tuto aplikaci však provádějte vždy opatrně, aby nedošlo ke zbytečnému rozmazávání barvy. Po zaschnutí na zdi zůstane i zaschlá soda, kterou ze zdi umyjete pomocí houbičky s čistou vodou. Zeď po tomto zákroku zůstane krásně čistá.

Skvrny od barevných nápojů čistěte co nejrychleji

Pokud se vám doma stala nehoda a máte politou zeď například kávou, červeným vínem nebo džusem, tak jde vždy o co nejrychlejší odstranění tekutin. Pokud to stihnete včas, tak mnohdy postačí jen obyčejná voda na hadříku a opatrné otírání zdi.

Po uschnutí mokrého fleku by mělo být místo dokonale vyčištěno. Pokud by se flek po zdi rozmazával, můžete si do vody přidat trochu octa a soli. Jestliže máte po ruce vlhčené ubrousky, tak můžete použít i ty k odstranění fleků ze zdi.

V případě, že narazíte na flek nebo špínu, která odstranit vůbec nejde, tak vám nezbyde nic jiného, než špinavé místo oškrábat a potom natáhnout pomocí sádrové omítky. Místo pak budete muset přemalovat stejnou barvou jako okolní zeď.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz