Čekáte velkou úrodu jablek a nechcete dělat mošt ani jablka sušit, můžete vyzkoušet jablka zavařit a používat je tak po zbytek roku do štrúdlu nebo jen tak k snědku jako laskominu. Zavařená jablka vám vydrží klidně dva až tři roky, tak proč do toho nejít?
Jablka na zavařování
Na zavařená jablka je potřeba sbírat pouze jablka, která jsou zdravá a nejsou prožraná nebo nahnilá. Každé jablko je potřeba několikrát překontrolovat. Jablka je potřeba oloupat a zbavit jádřinců a jiných nečistot.
Po oloupání je musíte nastrouhat na kousky, jaké běžně doma používáte při pečení štrúdlu. Nejlepší je k tomu použít elektrické struhadlo, protože je potřeba nastrouhaná jablka co nejdříve zpracovat. Při delším zpracování vám totiž začnou jablka hnědnout.
Jak jablka zavařit
Zavařená jablka si zavařujte do skleniček, které vám budou stačit na jedno pečení. Není dobré zavařit například pětilitrovou sklenici. Ideální je zvolit tak velkou sklenici, jakou najednou otevřete a vypotřebujete.
Z nastrouhaných jablek důkladně vymačkejte přebytečnou vodu a můžete je smíchat s cukrem. Na kilo nastrouhaných jablek přidejte 100 g moučkového cukru. Ideální je cukr přidávat rovnou do zavařovacích sklenic.
Nastrouhaná jablka s cukrem plňte do čistých a suchých sklenic. Předem mějte připravená také vyvařená víčka. Při plnění nastrouhaných jablek s cukrem do sklenic celou směs pořádně utlačte, aby se pak ve sklenici nenacházel vzduch. Při plnění bude totiž mezi jablky spousta bublinek vzduchu, který by mohl zapříčinit zkažení.
Naplněné sklenice s jablky zavařte při 80 stupních zhruba půl hodiny. Pokud budete používat jablka do štrúdlu na pečení, tak se nemusíte bát, že je rozvaříte. Po zavaření sklenice vyskládejte na utěrku víčkem dolů.
Takto je nechte vychladnout při pokojové teplotě a po vychladnutí začněte jednu sklenici po druhé otáčet. Pokud se neozve zvuk nasávání vzduchu nebo nějaké lupnutí, tak je sklenice v pořádku zavařená.