Jak vyrovnat trávník: Srovnejte ho už před výsadbou

vyrovnaný trávník
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Potřebujete vyrovnat trávník a nevíte si rady? Pojďte se podívat, jak to hravě zvládnout. Postačí vám k tomu jen základní nářadí, které má většinou každý z nás doma. Ideální je vyrovnat trávník ještě před jeho zasazením.

Vyrovnat trávník ještě před výsadbou se oplatí

Pokud si dokonale srovnáte plochu již před výsadbou trávníku, tak je to rozhodně jednodušší, než ho rovnat později. Postačí vám k tomu dřevěné kulatiny a rovný dlouhý dřevěný hranol.

Do hranolu si navrtáte díru stejného průměru, jako máte kulatinu, a vsunete ji do hranolu. Vytvoříte tak jakoby nožičky hranolu. Před zasunutím kulatin do hranolu je potřeba na kulatině vytočit špičku na straně, která bude směřovat směrem dolů k zemi.

Výše zmíněným postupem si vytvoříte domácí vyrovnávací samonosnou lať. Kulatiny navrtejte zhruba po jednom metru.

Jak vyrovnat trávník pomocí dřevěných latí?

Ze začátku si musíte stanovit, odkud budete vycházet. Tedy určit jasný výchozí bod pro rovinu. Od tohoto bodu budete umísťovat dřevěnou lať, kterou zatlučete do země. Jakmile se budete blížit k rovině, tak lať už jen pomalu doklepávejte pomocí gumové paličky.

Vždy je potřeba nabouchat dvě latě proti sobě tak, aby se přes jejich vrchní hranu dalo pomocí delší latě stahovat do roviny. Teď už máte připravenou plochu k vyrovnávání. Latě dávejte maximálně dva metry od sebe. Pokud máte širší plochu na vyrovnávání, tak jich tam musíte zatlouct více.

Pozor na výšku navozené hlíny

Pokud budete vyrovnávat větší vrstvou, než je 5 cm, tak potom už budete muset použít hutnící techniku. Jestliže budete dohazovat v některých místech například 30 a více centimetrů, tak potom musíte ploše udělat pevné okraje například pomocí patníků a hlínu uvnitř hutnit.

Posledních 5 centimetrů už dotahujte bez hutnění, aby v hlíně mohla pěkně růst tráva. Pokud navozíte větší vrstvu hlíny bez hutnění, například 30 a více centimetrů, tak se vám bude zemina během dalších 5 a více let propadat a nikdy nebude rovná.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz