Jak vyprat boty v pračce? Důležité je dodržet několik základních pravidel, aby to vaše obuv přežila

boty v pracce
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Čas od času je potřeba vyprat i boty, které buďto zapáchají, nebo jsou už tak špinavé, že nepomůže nic jiného. Pokud se rozhodnete vyprat boty v pračce, tak musíte dodržet pár základních pravidel, aby to vaše obuv přežila ve zdraví a dobré kondici ještě několik let.

Jen některé boty můžete prát v pračce

Vyprat svoje boty je nejjednodušší cestou, jak je mít zase jako nové. Dávejte si však pozor na to, jaké boty vlastně chcete prát. Ne každé boty jsou totiž vhodné do pračky. Většinou do pračky můžete dát jen látkové tenisky nebo pantofle z textilie.

Nebojte se dát do pračky i žabky, které mají pěnovou podrážku. Při praní bot musíte brát ohled i na svou pračku. Tenisky mají většinou velmi pevnou podrážku, která bude při praní a vysoušení mlátit o buben pračky.

Jednak jsou to velmi nepříjemné zvuky, ale také pro pračku to není moc dobré. Proto přidejte k obuvi do pračky ještě dva nebo tři ručníky podle velikosti pračky, které zamezí tomuto nepříjemného bouchání v pračce.

Jak vyprat boty a nezničit je?

Úspěšnost praní bot v pračce se odvíjí od toho, zda dokážete správně nastavit svou pračku. Vaši pračku tedy nastavte na co nejnižší otáčky a maximálně třicet stupňů. Boty je potřeba také před vložením do pračky správně nachystat.

Pokud máte boty hodně špinavé, například máte na podrážkách přilepené kousky bláta, tak je potřeba boty umýt prvně v ruce.

Před vložením bot do pračky vytáhněte tkaničky i vložku z bot. Pokud chcete vyprat i vložky bot, tak rozhodně můžete, ale zvlášť. Do pračky kromě běžného prášku vložte i dostatečné množství aviváže, který boty krásně provoní.

Nezapomeňte i na správné vysušení bot

Vyprané boty je vždy potřeba správně vysušit. Vytaženou botu z pračky se pokuste co nejvíce roztáhnout a pokud je to možné, tak boty umístěte ven na slunce na místo, kde dobře profukuje vzduch. Na noc boty vždy schovejte a přes den zase vytáhněte.

Takto budou boty na slunci schnout zhruba dva až tři dny. Pokud nemáte možnost sušení bot venku, tak je roztáhněte co nejvíc a umístěte k radiátoru nebo na sušák. Boty vždy musíte vysoušet podrážkou dolů.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz