Jak vyrobit umyvadlo. Vyrobte si ho svépomocí ze dřeva

drevene umyvadlo
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Právě dřevěné umyvadlo může dodat vašemu interiéru ten správný nádech. Dřevěné umyvadlo vypadá velice luxusně, jen je s ním trochu více starostí než s klasickým umyvadlem z mramoru, oceli nebo plastu. Jak vyrobit dřevěné umyvadlo?

Výroba umyvadla ze dřeva

Pro výrobu dřevěného umyvadla je vhodné tvrdé dřevo. V tomto případě je ideální použít dokonce exotické tvrdé dřevo, které je odolnější proti vodě než klasické tvrdé kmeny našich lesů. Pokud však nechcete kupovat drahé exotické dřevo, tak můžete klidně nakoupit i v našich skladech.

Můžete si vybírat dub, buk nebo zapřemýšlet třeba i o ovocném dřevě. Ideální je například třešňové dřevo, které má krásnou kresbu a je takové přírodně červené. Klasika, ze které se u nás vyrábí nábytek ze dřeva, je ale zcela jistě dub.

Jak vyrobit dřevěné umyvadlo

Jsou dvě cesty, jak vyrobit umyvadlo ze dřeva. Zcela jistě na obě dvě varianty budete potřebovat alespoň základní vybavení pro práci se dřevem.

V první variantě budete vyrábět umyvadlo z jednoho kusu dřeva. Tato varianta je možná jen z většího kusu špalku, který schnul několik let v suchu a bez kůry.

Pokud takový vhodný špalek máte, tak se můžete pustit do tvorby umyvadla. Použijete k tomu dláto a speciální frézky na dřevo, pomocí kterých vlastně vytvarujete tvar svého dřevěného umyvadla.

V druhé variantě si uděláte kostku z již nařezaných hranolů, které slepíte k sobě. Při této variantě máte větší jistotu, že vám dřevo nepraskne.

Nezapomínejte na konečnu úpravu dřeva

Dřevěné umyvadlo si vytvarujte pomocí dláta nejprve do surového tvaru a teprve potom použijte frézky na dřevo a brusný papír, pomocí kterých uděláte finální povrch umyvadla. Ideální je ho vyleštit úplně do hladka, aby voda dokázala pořádně z umyvadla odtékat.

Nezapomínejte na povrchovou úpravu pomocí laku, kdy je vhodné použít lodní lak, který není ředitelný vodou. Ideální je používat lak ve vysokém lesku a minimálně 3 nátěrech.

Dřevěné umyvadlo musíte vytvarovat tak, aby v jeho prostřední části byl otvor na připojení odpadu. Je to celkem náročná práce, ale rozhodně to stojí za to.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz