Jak snížit prašnost u stavby? Použijte k tomu chytře kámen i vodu

snížit prašnost
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Snížit prašnost stavby je vhodné nejen pro vaše zdraví, ale také skrz sousedy, kterým může prach výrazně zatěžovat život nebo znečišťovat dům. Při stavbě domu se rozhodně nadělá spousta prachu, který se usazuje kolem domu a v jeho blízkém okolí. Nejhorší je příjezd nákladních aut, které prach snadno rozvíří do vzduchu. Tento prach poté dýcháte vy i všichni okolo vás. Jak tedy efektivně snížit prašnost stavby?

Snížit prašnost můžete pomocí kamení

Pokud potřebujete rychle snížit prašnost u stavby, tak můžete použít do cest a okolo stavy kámen o velké frakci zhruba 32 – 64. Díky větší frakci kamene se bude prach tlačit do spodní části cesty, protože kameny o rozměrech 32 – 64 budou mít mezi sebou dostatečně velké mezery.

Kameny navíc poskytnou dobré zpevnění cesty, takže i v případě deště se potom nebudete kolem stavby vy ani nákladní auta topit v bahně. Pro dobré pozdější vyčištění cesty je dobré dát pod kameny netkanou textilii, která udrží kameny oddělené od hlíny.

Ještě lépe snížíte prašnost použitím vody

I v případě, že si cesty vysypete pomocí kamení s vysokou frakcí, tak se stejně nějaký prach bude usazovat i na povrchu. Pro lepší a efektivnější snížení prašnosti cestu s kameny sem tam také pokropte vodou.

Voda perfektně spojí prach a udrží ho i v případě průjezdu nákladního auta při zemi. Navíc voda zase spláchne prach do mezer mezi kameny.

Rozhodně nikdy nestříkejte zaprášenou nezpevněnou cestu, protože jediné, čeho dosáhnete, bude mazlavé bláto.

Navážejte sypký materiál vždy do jednoho místa

Snížit prašnost můžete i dobrou logistikou. Pokud potřebujete při stavbě domu hodně sypkého materiálu, jako je například písek, tak ho jednoduše pořád skládejte na jedno místo.

Čím více míst se složeným pískem si uděláte, tak tím více vám potom zůstane míst se zbytkem písku. Tato místa jsou potom opravdu hodně prašná.

Pokud už se některý den na stavbě nemůžete vyhnout vysoké prašnosti, například při řezání tvárnic nebo broušení omítek, tak vždy používejte ochranu dýchacích cest.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz