Jednoduchý železobetonový překlad je možné si vyrobit i doma. Pokud budete stavět a budete dělat otvor třeba na klasické okno, tedy do 1,5 metru v přízemním nebo patrovém domě, tak si můžete vyrobit vlastní železobetonový překlad svépomocí a nemusíte kupovat prefabrikovaný.
Železobetonový překlad
Železobetonový překlad slouží k překlenutí otvoru, kde potřebujete usadit okno nebo dveře. Dělá se proto, aby se nad oknem nebo dveřmi mohlo dál stavět. Vždy je důležité překlad vyrobit i se železem, aby měl železobetonový překlad svou správnou únosnost.
Železo v betonu slouží jako nosný prvek, který brání prasknutí nebo prohnutí překladu. Čím vyšší překlad budete vyrábět, tak tím více železa o větším průměru budete používat.
Pokud by se jednalo o větší překlad, tak je nutnost konzultovat výztuž železa i se statikem, který také doporučí správnou konzistenci betonu.
Jak vyrobit překlad?
Jak již bylo zmíněno, tak železobetonový překlad si můžete koupit už hotový, kdy vlastně bude stačit, když ho uložíte cca 50 centimetrů na každou stranu zdi, takže překlad budete kupovat cca o 1 metr delší, než je otvor okna.
Pokud se rozhodnete překlad vyrábět, tak máte dvě možnosti. Buďto ho uděláte součástí věnce, kdy vlastně budete muset otvor podbednit a vylít betonem s požadovaným železem, nebo si vytvoříte z desek formu a překlad si vylijete úplně mimo stavbu a pak ho nad okno akorát posadíte.
Předem musíte mít navázané železo, které do překladu strčíte. Je důležité také myslet na to, že krytí železa by mělo být cca 2-3 centimetry.
Jaký beton na překlad?
Ať už budete dělat vlastní překlad nebo věnec, tak je důležité udělat správný beton. Buďto se budete řídit doporučením statika a danou třídu betonu si necháte dovézt přímo z betonárky nebo si ho umícháte svépomocí.
Překlad i věnec jsou nosné prvky domu, takže rozhodně nešetřete s cementem. Poměr cementu a písku by měl být ideálně 1 ku 3. Beton by také měl být udělán řídký, aby pěkně mezi železo zatekl.