Gelové kapsle do myčky. Proč se někdy nerozpustí?

kapsle na nádobí
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Běžnou součástí moderní domácnosti jsou myčky nádobí, které usnadňují práci v kuchyni. Aby správně fungovaly, potřebují speciální gelové kapsle nebo lisované tablety s lešticími a čisticími prostředky. S jejich pomocí je nádobí dobře umyté se zářivým leskem. Ale proč se třeba někdy kapsle v myčce nerozpustí? I na to si dnes odpovíme v tomto článku.

Kapsle do myčky

Výhoda kapslí a tablet do myčky tkví v jednoduchém použití. Kombinují v sobě sílu leštidla a čistidla. Zároveň chrání myčku proti korozi a proti vzniku vodního kamene. Tím prodlužují její životnost.

Na trhu se setkáte s kapslemi a tabletami klasickými, multifunkčními, v prémiové kvalitě a ekologické. Klasické tablety do myčky obsahují pouze látky, které odstraňují mastnotu a nečistotu. Patří k levnějším produktům.

Multifunkční obsahují navíc i leštidlo a regenerační sůl a myjí i při nízkých teplotách a dokážou odstraňovat vodním kámen. Nádobí zároveň vyčistí.

Ekologické kapsle a tablety poté neobsahují fosforečnany.

Co obsahují kapsle a tablety do myčky?

Na trhu jsou k dispozici kapsle a tablety různých značek, jejich rozdíl bývá v účinnosti i ve složení. Základem kapslí a tablet jsou bělicí látky na bázi kyslíku, které odstraňují nečistoty typu skvrn od čaje či vína. Povrchově aktivní látky rychleji rozpouštějí mastnotu.

Enzymy rozkládají bílkoviny a škrob. Fosforečnany si poradí i s odolnou nečistotou. Polykarboxyláty upravují pH vody, fosfonáty brání ve vzniku skvrn na čistém nádobí a aromata dodávají příjemnou vůni.

Nevýhodou tablet a kapslí je jejich omezená možnost dávkování. Teče-li z vodovodu příliš tvrdá voda, bývá většinou nutné přidávat k mytí také sůl.

Kapsle se v myčce nerozpouští?

Majitelé myček na nádobí se občas při mytí setkávají s problémem, kterým je nedostatečné rozpuštění kapsle. Proč se tomu tak děje?

Důvodem může být třeba to, že se kapsle přichytí v zásuvce určené pro mycí prostředek. Na vině bývá většinou trocha vody, která v dávkovači zůstala, případně je kapsle vložena dovnitř mokrou rukou. Další příčinou může být i příliš nízká teplota vody.

Ačkoliv je nutné dávat kapsli v obalu, někteří uživatelé myček na nádobí dávají kapsli bez obalu, čímž docílí lepších výsledků mytí, kdy je využit celý obsah kapsle. Jiní ji vkládají volně přímo do myčky na její dno, a mají po problému.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz