Jak vyčistit zámkovou dlažbu, aby vypadala jako nová. Jde to i po letech

vycistit zamkovou dlazbu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Je vaše zámková dlažba již poněkud zašlá a není tak pěkná, jako byla od začátku? Jestliže ji máte špinavou a zašlou, tak se můžete pustit do jejího vyčištění a bude vypadat zase jako nová. Je to práce časově náročná, ale výsledek rozhodně stojí za to. Pojďme se tedy podívat, jak vyčistit zámkovou dlažbu krok za krokem.

Dlažbu zbavíte nejprve plevele a hrubých nečistot

Jako první se zámková dlažba musí zbavit plevele a hrubých nečistot. Pokud máte v dlažbě plevel, tak ho můžete vyškrábnout ze spár pomocí speciálního nástavce na plevel nebo ho můžete zlikvidovat kompletně i s kořeny, a to pomocí herbicidu nebo vřelé vody.

Vždy je lepší plevel zlikvidovat i s kořeny, aby nedocházelo k jeho opětovnému růstu. Pokud ho chcete likvidovat ekologicky, tak postačí v rychlovarné konvici ohřát vodu a ještě vařící ji nalít na plevel. Během dvou dnů bude plevel suchý a vy ho jen zametete. Více si o tom přečtěte v našem dalším článku – jak se zbavit plevele v dlažbě.

Před dalším krokem je potřeba zbavit dlažbu také hrubých nečistot, kdy je třeba zamést všechny volné částice a zaměřit se hlavně na spáry zámkové dlažby.

Jak vyčistit zámkovou dlažbu?

Zámková dlažba se dá většinou dobře vyčistit pomocí vysokotlakého čističe, kdy pomocí velkého tlaku vody odstraníte všechny nečistoty.

cisteni zamkove dlazby
cisteni zamkove dlazby

V některých případech bude potřeba použít i hrubý kartáč, kterým mechanicky odstraníte některé nečistoty. Pokud se vám nebude dařit některé nečistoty odstranit, tak vyzkoušejte teplou vodu se saponátem na nádobí a kartáčem.

V některých případech, kdy je zámková dlažba opravdu hodně špinavá a zašlá, pomůže použít savo, které dokáže dlažbu vrátit do původní barvy.

Savo si rozmíchejte ve vodě a pomocí malířské štětky ho naneste na zámkovou dlažbu. Nechte zhruba hodinu působit a pak dlažbu spláchněte vodou.

Jak vyčistit skvrny ze zámkové dlažby?

Nejhorší věcí, která vás na zámkové dlažbě může potkat, je olej, který sem tam z nějakého auta může ukápnout. Ten udělá mastnou skvrnu, která se dá těžko odstranit.

Skvrnu bude potřeba hlavně odmastit, takže můžete vyzkoušet jakékoliv odmašťovadlo, jako je aceton nebo technický benzín. Můžete vyzkoušet také čistič olejových skvrn. Pro podrobnější informace se podívejte i na článek, jak vyčistit olejovou skvrnu.

Ať už se rozhodnete pro použití jakékoliv čistidla, tak vždy nezapomínejte dlažbu důkladně spláchnout vodou nakonec.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz