Jak vyčistit okna, aby byla zase křišťálově průhledná. Vezměte do ruky ocet a vanilkový pudink

zariva okna
Zdroj: Pixabay
Autor: Roman Mach

Jaro se blíží. Stojíte před okny a uvažujete, jak se vypořádat se šmouhami, které způsobují, že vaše okna nevypadají tak krásně, jak by mohla? Nezoufejte. Existuje několik triků, jak vyčistit okna, aby byla zase křišťálově průhledná, aniž byste museli investovat do drahých čisticích prostředků. Stačí mít po ruce ocet a vanilkový pudink.

Roztok na mytí oken

Jako první si připravíte čistící roztok na mytí oken. Smíchejte si tedy ocet s teplou vodou v poměru 1:1 a nalijte do láhve s rozprašovačem. Tento roztok je levný a účinný, protože ocet dokáže účinně odstranit nečistoty a usazeniny, aniž by po sobě zanechal šmouhy.

Vyberte si vhodný den pro mytí oken, ideálně když je slunce skryto za mraky Pokud se rozhodnete okna čistit při přímém slunečním světle, může to způsobit, že se čisticí prostředek rychle vysuší a na oknech zanechá nevzhledné  šmouhy.

Trik s vanilkovým pudinkem

Ano, i vanilkový pudink může být užitečný při mytí oken. Stačí přidat jednu lžíci vanilkového pudinku do roztoku z octa a vody.

Popsaný trik našich babiček je vhodný pro okna, která jsou velmi špinavá a mají usazeniny. Vanilkový pudink následně pomáhá odstranit usazeniny a zanechává na oknech i skvělou vůni.

Okna bez šmouh

Pamatujte si, že kromě výše uvedených triků je také důležité používat kvalitní a správné nástroje pro mytí oken. Investice do kvalitní stěrky nebo hadříku může udělat obrovský rozdíl při dosahování dokonalého lesku.

Na základě výš napsaného použijete tedy k již vyrobenému roztoku kvalitní stěrku a bavlněný hadřík, který se nelepí na sklo a umožní vám snadnější čištění.

Rozprašte čistící roztok na okna a nechte jej působit několik minut, aby se nečistoty a špína mohly rozpustit. Poté použijte stěrku nebo bavlněný hadřík, abyste okna důkladně očistili.

Ujistěte se, že postupujete v kruhových pohybech a používáte čistou vodu pro každé okno, aby nedocházelo k šíření nečistot na další části skla.

Až je sklo čisté a suché, můžete použít noviny nebo bavlněné hadry, aby jste sklo dotáhli do dokonalého křišťálového lesku. Použijte zmačkané noviny nebo bavlněné hadry k otírání skla v kruhových pohybech a odstraňte případné zbytky čisticího roztoku.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz