Jak předpěstovat zeleninu. Pěstování ze semen krok za krokem

pestovani ze semen
Zdroj: Pixabay
Autor: Kristýna Franclová

Jaro už je za dveřmi, začínají první práce na zahradě a je tu i tradiční předpěstování zeleniny, na které si pak budete moci pochutnávat celé léto. Jaká zelenina a bylinky se předpěstovávají v těchto měsících? Přečtěte si o pěstování semen krok za krokem.

Co předpěstovat v březnu?

Vášniví zahrádkáři si jistě chtějí pochutnat na vlastnoručně vypěstované zelenině. Ale jestli plánujete výsev v dubnu a květnu přímo do hlíny, musíte začít s výsevem doma za oknem. A to pokud možno co nejdříve.

Do květináčů umístěných na parapet se vyplatí předpěstovat kedlubny, brokolice, celer, květák, okurky, paprika a lilek. Nezapomeňte také na rajčata, chilli, cibuli a bylinky. Mezi ty, které se mají předpěstovat, patří bazalka, petrželka nebo majoránka.

Pokud si rádi ozdobíte zahradu okrasnými květinami, v březnu nezapomeňte předpěstovat hvozdík, petúnii nebo hledík.

Substrát pro výsadbu

Pro výsadbu semínek se hodí lehký a prodyšný substrát. V supermarketech i hobbymarketech najdete přímo substrát určený pro výsev. Takové substráty nejsou bohaté na živiny, které semínkům spíše škodí.

Kvalitní substrát si můžete jednoduše namíchat sami. Stačí vám k tomu hlína, písek a kompost. Ale dejte pozor, aby v hlíně nebyly houby či jiné choroby. Po přesytí na sítu by měly být okem viditelné.

Pěstování ze semen

Pro předpěstování zeleniny se dnes dají sehnat praktické sadbovače. Stejně vám poslouží také misky o poloměru 20-30 cm s hloubkou do 15 cm a potravinářská fólie. Velikost záleží misek na množství sazeniček, které chcete vysázet.

Do misky nasypte substrát a semínka lehce přitlačte na povrch. Není třeba je zasypávat. Dodržujte pravidelné rozestupy, aby měly rostliny dostatek prostoru pro růst. Menší semínka nakonec zavlažte rozprašovačem, rovnoměrně po celé misce.

Nakonec misku zakryjte fólií, která zajistí optimální podmínky pro klíčení. Váš malý skleník stačí umístit na jižní či východní okno, nebo zajistěte umělé světlo.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz