Nádrž na dešťovou vodu může být velmi užitečným prvkem při snaze uspořit v rodinném domě spotřebu vody. Její používání je velmi snadné, přesto však existuje jedna věc, kterou je třeba pravidelně dělat a údržbě nádrže se čas od času chvíli věnovat.
Proč čistit nádrž?
Voda, která v nádrži jen tak stojí, se poměrně rychle kazí. Nátokový filtr některé nečistoty sice zachytí, ale ne vždy se podaří pochytat všechny, nemluvě o tom, že řada nádrží filtr ani nemá.
Jemný pyl nebo prach se dostanou i tím nejjemnějším filtrem dovnitř, stejně jako mohou ze střechy do nádrže napadat během sezóny poměrně snadno ptačí trus nebo mech. Nečistoty se potom usazují zpravidla na dně, kde se na nich tvoří nevzhledné řasy, které navíc po čase nelibě zapáchají.
Přípravy na čištění
Dešťovou nádrž vyčistěte nejlépe v období před zimou, kdy je vody nejméně a nádrž není ještě zcela zamrzlá. Současně to neodkládejte na jaro, neboť voda, která v nádrži zůstane, může díky různým nečistotám a nánosům nelibě zapáchat.
Je proto vhodné náplavy nečistot co nejrychleji odstranit. Nádrž je dobré čistit alespoň jednou za rok a pokud nemá vaše dešťová nádrž filtraci, je lepší ji čistit i vícekrát.
Pokud dopouštíte vodu při nedostatku vody přes systém splachování, je dobré před samotným čištěním nádrže odpojit splachovací systém WC.
Nádrž, respektive její příslušenství, odpojte od zdroje elektrického napětí. Zprvu odstraňte poklop, pod kterým se nachází filtrační koš. Filtrační koš, vyjměte, vypláchněte a zbavte ho případných nečistot.
Jak vyčistit nádrž na dešťovou vodu
Následně zasuňte do nádrže žebřík. Zasouvejte jej dovnitř vždy opatrně, ať nepoškodíte vedení potrubí přípojek nebo kabely.
Stav vedení vždy při té příležitosti pečlivě zkontrolujte. Pomocí silného čerpadla nechte vodu z nádrže zcela odčerpat. Prostory uvnitř poté vyčistíte pomocí vysokotlakého čističe.
Nádrž vykartáčujte do čista a vystříkejte jí pomocí vysokotlakého čističe znovu. Proces odčerpání vody ještě jednou opakujte. Než zaklopíte poklop, nezapomeňte dovnitř vrátit zpět filtrační koš.
Nátokové filtry propláchněte vždy pod proudem čisté vody. Zkontrolujte i stav geigerů. Poté vám zbývá už jen jedno: vyčkat na příval dešťové vody.