Chystáte se vyčistit gril před letní sezónou? Před opětovným použitím byste jej měli pořádně pročistit, aby byl zase nachystaný na novou sezónu grilování. Někdy může zůstat na roštu grilu připečené maso nebo tuk z masa, který jde poměrně špatně dolů. Jak nejlépe vyčistit gril?
Čištění grilu pomocí tepelného šoku
Pokud chcete vyčistit gril a nechcete používat příliš mnoho chemie, tak můžete vyzkoušet metodu čištění pomocí tepelného šoku. K tomu budete potřebovat gril pořádně rozpálit. Můžete také vyjmout rošt grilu, který můžete rozpálit mimo gril třeba jen v ohni.
Jakmile bude gril pořádně rozpálený, tak ho rychle spláchnete pomocí vysokotlakého čističe studenou vodou. Tato metoda není moc rozšířená, ale pro čištění grilu funguje perfektně.
Jak vyčistit gril ručně?
Pokud nemáte po ruce vysokotlaký čistič, tak můžete vyčistit gril i ručně. Vyplatí se si nechat dopředu rošt grilu odmočit ve vodě, kdy potom mastnotu a případné připálené kousky lehce sloupnete.
Na rošt se poté nebojte použít kartáč. Dokonce si můžete pořídit speciální kartáče na gril, které jsou k tomu přímo určené
Klidně si můžete vzít na špinavý rošt grilu i drátěnku, pomocí které odstraníte zapečené kousky. Pokud budete používat jakoukoliv chemii k rozpuštění mastnoty, tak potom vždy gril důkladně opláchněte pod tekoucí pitnou vodou.
Vyčistit rošt nestačí
Ideálně by se majitel grilu neměl zaměřovat pouze na jeho horní část, tedy rošt. Ten je ale v čištění jistě nejdůležitější. Pořádně se snažte vydrhnout i spodní část pod roštem, kde odkapává mastnota z grilovaného masa.
Většina těchto mastnot se vypeče na rozpáleném dřevěném uhlí, ale i tak by tam něco mohlo zůstat. Stejně tak odstraňte z grilu zbytky popela z dřevěného uhlí a kompletně ho vyčistěte.
Pokud máte kovový gril, tak je všeobecně nejlepší jej skladovat na suchém místě, kde nepřijde do kontaktu s vodou nebo vlhkostí.