Jak utěsnit závit. Použijte jednoduchou metodu

utěsnit závit
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Nevíte, jak utěsnit závit na zahradním kohoutku? Nebo potřebujete doma napojit vodu? Každý šroubovaný závit na vodovodním potrubí, ale i na vzduchovém, potřebuje pořádně utěsnit. Pokud nemá vyrobený kus gumové těsnění, tak jako je tomu například u sprchové hlavice, tak budete muset použít teflonovou nit nebo starší metodu pomocí konopí.

Těsnění pomocí teflonové nitě

Jednoduše můžete utěsnit závit, pokud si koupíte teflonovou nit. Tu dostanete v každém železářství nebo prodejnách s vodovodním materiálem.

Teflonová nit se používá v posledních letech, dříve tuto nit nahrazovalo technické konopí, které funguje stejně dobře.

Teflonovou nit namotáte do závitu, který budete dávat do šroubení. Před motáním nitě je potřeba si závit pořádně připravit. Aby se dal utěsnit závit opravdu pořádně, tak pomocí pilky na železo zdrsněte závit, na který budete nit motat.

Na balení teflonové nitě najdete počet otoček na závit podle průměru závitu. Nit musíte vždy motat ve směru šroubování závitu.

Jak utěsnit závit technickým konopí?

Pomocí technického konopí můžete utěsnit závit podobně jako s teflonovou nití. Tady je však ten rozdíl, že vám nikdo neprozradí množství ani počet otoček.

Pokud dáte do závitu technického konopí málo, tak vám spoj ve většině případů poteče. Pokud ho tam dáte zase moc, tak hrozí prasknutí jednoho ze spojovaných kusů.

Stejně jako u teflonové nitě je potřeba si závit zdrsnit pomocí pilky na železo. Potom namotáte dostatečné množství technického konopí ve směru závitu a pak ho zatřete pomocí fermeže.

Závit, kde je technické konopí, pomocí ocelového kartáče párkrát pročísněte ve směru závitu tak, aby z něj netrčel žádný otřepek konopí.

Pokud bude spoj kapat, musíte postup opakovat

Po spojení závitu a jeho zatěsnění je vždy potřeba ho nechat nějakou dobu natlakovaný. Pokud spojujete vodovodní potrubí například ve stěně, tak ji nechte při natlakovaném potrubí několik dní nezapravenou, aby bylo vidět, jestli spoj teče či ne.

Pokud by spoj tekl nebo jen slabě prolínal, tak je potřeba postupovat znovu stejným způsobem. Starou nit nebo konopí musíte důkladně odstranit a namotat závit znovu a lépe.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz