Jak uspořádat kuchyň, aby bylo vaření rychlejší. Vyhoďte všechno nepotřebné a vytvořte si systém na míru

usporadani kuchyne
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Vyhodit nepotřebné věci a vytvořit funkční uspořádání kuchyně je klíčem k úspoře času během vaření. Tímto krokem uspoříte nejen čas, ale i místo v kuchyni, což se vždy hodí. A jak tedy uspořádat kuchyň? Začnete tím, že vyhodíte vše, co nepoužíváte nebo je zastaralé. Následně si vytvoříte systém na míru podle tohoto návodu.

Jak uspořádat kuchyň

Kuchyně je pro mnoho lidí centrálním prostorem jejich domova. Je to místo, kde se vaří, peče a připravuje jídlo, ale také se v ní často schází celá rodina. Proto je důležité mít kuchyň co nejlépe uspořádanou, abyste šetřili čas i místo.

Celkově vzato není efektivní uspořádání kuchyně jen o uspořádání věcí, ale spíše o vytvoření systému, který vám umožní pracovat rychleji a pohodlněji. Věřte svému instinktu a zkuste různé možnosti, dokud nenajdete tu nejlepší pro vás. Nyní se podíváme na několik tipů, jak kuchyň uspořádat.

Optimalizujte skříňky a zásuvky

Prvním krokem k úsporu místa je optimalizace skříněk a zásuvek. Měli byste vyhodnotit potřeby svého domácnosti a přizpůsobit úložné prostory svým potřebám.

Zkuste využít všechny dostupné prostory, včetně těch vyšších a nižších, a nainstalujte vysouvací police nebo rámy pro nádobí. Použití oddělovačů nebo šikmých stojanů může pomoci využít prostor ve skříňkách efektivněji.

Ujasněte si také, které nádobí a kuchyňské potřeby používáte nejčastěji a umístěte je do snadno dostupných míst.

Organizujte potraviny a nádobí

Dalším krokem k efektivnímu uspořádání kuchyně je organizace potravin a nádobí. Skleněné nebo plastové dózy jsou skvělým řešením pro uchování sušených potravin, jako jsou cereálie nebo těstoviny.

Můžete si také pořídit zásobníky s etiketami, abyste věděli, co je uvnitř. Pro nádobí můžete využít příručních organizérů, které oddělují talíře, misky a příbory. Také se zamyslete nad tím, jestli všechny nádoby, které máte, skutečně potřebujete – možná je čas se jich zbavit a ušetřit tak na prostoru.

Využijte stěny a dveře

Často se podceňuje využití volného prostoru na stěnách a dveřích v kuchyni. Můžete si na ně zavěsit nástěnku s magnetickými noži, závěsné regály na koření nebo trhací papírové utěrky.

Existují také speciální držáky na utěrky nebo hrnce, které lze připevnit na dveře skříní. To vám pomůže udržet všechno náležitě uspořádané a na dosah ruky.

Udělejte z dostupnosti prioritu

Nakonec, abyste ušetřili čas při vaření, dejte dostupnosti přednost. Všechny věci, které často používáte, by měly být snadno a rychle dostupné.

Mějte na paměti, že ruka se nejčastěji šplhá nahoru a dolů, takže zvažte umístění nejvíce používaného nádobí a spotřebičů na místa na dosah těchto pohybů.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz