Mít doma čerstvé banány se hodí vždy, když si potřebujeme dopřát rychlou a čerstvou svačinku. Velmi dobré je mít doma banány i pro miminka, kterým můžete banán namixovat na dopolední svačinku. Jak banány uchovat čerstvé delší dobu?
Čerstvé banány vybírejte už na prodejně
Už na prodejně musíte koupit čerstvé banány, které nebudou mít žádné hnědé fleky. Někdy se do obchodů dostanou banány ještě zelené, to vůbec ničemu nevadí a o to déle vám doma vydrží čerstvé. Nesmí být však úplně zelené.
Banány kupujte výhradně bez hnědých fleků a nedávejte je v prodejně do mikrotenového sáčku. Banán má sám o sobě dostatečně silnou slupku, která chrání jedlou část. Proto není potřeba ho nijak při nákupu balit.
Patří banány do lednice?
Spousta lidí má tendenci dávat banán do lednice, což je ale zásadní chybou. Banán v lednici totiž ztrácí svou přirozenou chuť a hodně tam trpí.
Jak skladovat banány doma co nejlépe
Nejlepší je skladovat banány mimo sáček v pokojové teplotě na místě, kam nesvítí slunce. Podobně je to i s pomeranči nebo mandarinkami.
Nejlepší místo pro uchování čerstvého banánu je proutěný košík nebo miska, kde dokážete udržet čerstvé banány klidně několik dní. V případě, že vám začne banán chytat hnědé fleky, tak ho snězte okamžitě.
Jak uchovat čerstvě nakrájený banán
Pokud už banán vybalíte ze slupky a nakrájíte ho, tak začne během chvilky díky oxidaci hnědnout. I tomuto se dá zabránit při správném skladování. Stačí nakrájený banán pokapat trochou šťávy z citronu nebo pomocí octa. To zabrání oxidaci a změně barvy banánu.
Banán jako svačina na cesty
Banán je velmi energeticky vydatné ovoce a proto dokáže v některých případech plnohodnotně nahradit i celou svačinu. Hodí se zejména na cestách.
Pokud tedy vyrážíte někam na cesty a chcete si vzít banán s sebou do batohu, tak se snažte jej uložit v batohu tak, aby se nerozmačkal, ale hlavně taky tak, aby na něj přímo nesvítilo slunce. Ideální je banán zamotat například do ručníku.