Uchovávat maso bez ledničky není rozhodně běžné, ale v případě, že prostě nemáte jinou možnost či jedete někam na výlet, tak můžete i bez lednice maso uchovat čerstvé klidně i 2 až 3 dny. Nejlepší je však čerstvé maso rovnou zpracovat, aby nedocházelo k jeho vysychání a újmě na kvalitě masa.
Uchování masa bez ledničky
Způsobů na uchování masa bez ledničky je hned několik. Pojďme si tedy představit pár triků, které používali naše babičky.
Utěrka a ocet
Můžete maso zabalit do utěrky s octem a umístit ho do nejchladnější místnosti v domě, ideálně do sklepa. Pokud budete například ve stanu, tak ho takto uložte tam, kde svítí nejméně slunce. Ideálně na místo, které je pořád ve stínu.
Cibule, sůl, olej
Další možností, jak zabránit tvorbě mikroorganismů, je obložit maso cibulí, která bude bránit tvorbě mikroorganismů a hlavně bude udržovat maso vlhké.
Pokud chcete mít jistotu, že se s masem nic nestane i mimo chladničku, tak ho postačí celé nasolit a v nějaké nádobě zalít stolním olejem tak, aby bylo maso ponořené. I tady platí umístění masa na temné a chladnější místo v domě.
Skladování masa v lednici má také svá pravidla
I v případě, že budete uchovávat maso v lednici, tak se snažte o to, mít zde čerstvé maso co nejkratší dobu. Pokud budete chtít uchovat maso vlhké, aby z žádné strany nevysychalo, tak ho můžete potřít pomocí oleje.
Maso nikdy nenechávejte v sáčku, ve kterém jej běžně koupíte. Vždy je lepší zvolit pro uchovávání masa papír na maso, který je k jeho balení určený. Ten se většinou dá koupit v každém větším obchodě. Je podobný jako pečící papír.
Pokud budete maso mrazit, tak okamžitě po jeho nákupu
Jestliže jste rozhodnutí koupené maso zamrazit, tak je lepší to udělat co nejdříve. Pokud maso zamrazíte čerstvé, tak ho potom v takovém stavu budete mít i po rozmražení.
Proto není dobré nechávat nejprve maso 3-4 dny v chladničce a až teprve potom ho zamrazit. Maso každým dnem v lednici bude ztrácet svou kvalitu i čerstvost.