Pokud nevíte, jak správně uskladnit česnek, aby byl jako čerstvě utržený po celý rok, tak si rozhodně udělejte čas a přečtěte si tento jednoduchý návod. Česnek je potřeba chránit hlavně před plísní, která ho při nesprávném uskladnění ráda napadá.
Jak nejlépe uskladnit česnek?
Ideální je uskladnit česnek například na půdě nebo pod zastřešenou vzdušnou částí domu, jako je třeba přetažená střecha nebo zahradní pergola. Základem je, aby se na takto uskladněný česnek hlavně nedostala voda, která by mu mohla uškodit a zapříčinit vznik plísní.
Skladovat česnek můžete nejlépe ve svazku. To znamená, že ho po vytažení ze země necháte kompletně i s jeho natí, kterou použijete k pověšení. Naskládejte si svazky tak, aby se paličky česneku navzájem nedotýkaly.
Kdy uskladnit česnek?
Pro sklizeň česneku si vyberte slunný den, kdy česnek vytažený z půdy necháte alespoň ještě pár hodin venku na sluníčku.
Sluníčko česnek totiž krásně zbaví vlhkosti z půdy a vy ho potom můžete svázat do svazků. Svazky vždy pořádně svažte pomocí provázku, který si necháte dostatečně dlouhý pro zavěšení pod střechou.
Není potřeba paličky česneku nějak zvlášť očišťovat. Čím více vrstev na něm zůstane, tak tím lépe bude chráněný. Paličky můžete zbavit kořínků, které lze jednoduše ostříhat pomocí nůžek.
Skladovat můžete i zpracovaný česnek
Pokud nechcete česnek uskladnit v paličkách, tak můžete udělat mletý česnek, který naložíte do soli. A jak na to? Paličky česneku oloupete na jednotlivé očištěné stroužky, které potom pomelete na mlýnku na maso.
Vzniklou pastu musíte smíchat se solí, která zajistí konzervaci česneku. Na 1 kg pasty dejte 10 %, tedy 100 gramů soli a pořádně promíchejte. Česnek takto můžete uchovávat ve sklenici, kterou umístíte do lednice.
Aby vám česnek neoschnul, tak pod víčko dejte ještě igelitovou folii nebo ustřižený sáček. Ten zajistí, aby vlhkost zůstávala uvnitř sklenice a nedocházelo ke zbytečnému oschnutí česneku. Pokud pastu se solí namícháte správně, tak vám takto česnek vydrží klidně rok.