Jak správně skladovat cihly? Chraňte je hlavně před vodou

skladovat cihly
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Skladovat cihly budete potřebovat hlavně před stavbou domu. Jelikož cihly je potřeba navážet hodně dlouho předem, aby se pak případně kvůli tomu nezastavila stavba domu, tak je nutné je i správně uskladnit. Pojďme se tedy podívat, jak to se skladováním cihel je.

Jak skladovat cihly?

Nejlepší je skladovat cihly na pevných paletách, kdy cihly skládáte do zámků tak, aby vždy celá cihla ležela na celé své ploše základny. Vyskládejte si tedy pevně první patro, které bude celé v zámcích. Další řadu cihel skládejte stejně. To znamená, že se cihly nijak nepřekládají.

Na jednu paletu je ideální naskládat maximálně 6 pater. Je to z toho důvodu, že při 6 patrech bude váha celé palety okolo 1,2 tuny. To je taková hranice, aby si s paletou bez problému poradil vozík na palety pro případné přesouvání.

Skladovat cihly musíte za dobrých podmínek

Nejideálnější řešení, jak skladovat cihly správně, je vnitřní prostor, kam se nedostane voda. Jelikož ale většinou máte cihly koupené na stavbu, kde ještě žádný vnitřní prostor pro uskladnění není, tak je jednoduše naskládáte na paletu a zamezíte možnosti přístupu vody do cihel.

Ideální tedy je zvolit vhodnou pevnou plachtu, kterou omotáte cihly ze všech stran tak, aby se do nich voda nedostala.

Voda je totiž nebezpečná hlavně v zimních měsících, kdy může mrznout. Cihla dokáže pojmout opravdu hodně vody. Když pak voda v cihle zmrzne, tak může dojít k narušení struktury celé cihly.

Cihly dávejte rovnou na základovou desku

Pokud chcete skladovat cihly co nejvíce efektivně, tak je ideální je skladovat přímo na základové desce. Je to z toho důvodu, že je pak nebudete muset zase převážet, ale budete je při zdění rovnou brát z palet na základové desce.

Před umístěním cihel na základovou desku si však dobře promyslete uložení na správné místo. Cihly dávejte tam, kde nepovedou stěny a zkuste si také správně rozvrhnout i uspořádání dle velikosti cihel.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz