Jak správně prát košile: Vyhněte se jejich zbytečnému ničení

prát a sušit košile
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jestli chcete umět správně prát košile, tak je dobré si o tom dopředu něco zjistit. Nová košile vypadá vždy půvabně, ale co s ní po prvním dlouhém večeru, když je potřeba košili vyprat a potom správně usušit a vyžehlit? Pokud košili usušíte přesně podle našeho návodu, není potřeba brát do ruky žehličku vůbec.

Prát a sušit košile není vědou, je potřeba dodržet správný postup

Ještě než budete prát a sušit košile, nezapomeňte zapnout všechny knoflíčky a přetočte celou košili včetně rukávů naruby. Zabráníte tak odtrhání knoflíčků v pračce.

Nezapomínejte také na límec a manžety, které je potřeba otočit dovnitř. Při praní košil v pračce plňte pračku maximálně do dvou třetin jejího objemu.

Podívejte se na košile, jestli mají na lístku maximální teplotu, na kterou se mohou prát. Pokud na košilích nenajdete lísteček s teplotou, tak nezapínejte pračku víc jak na 40 stupňů. Vždy zvolte program pro praní jemného prádla.

Pokud uděláte všechno správně, tak nebudete potřebovat žehličku

Ihned po vyprání vytáhněte košile z pračky ještě vlhké a okamžitě je pověste na ramínko. Košile se krásně vyvěsí a nebudete muset použít ani žehličku. Košili po usušení nechte vyset na ramínku a takto ji uložte do skříně.

Rozhodně nikdy neskládejte košili do skříně jako tričko nebo ji nepřekládejte přes hranu. Každý ohyb bude na košili později vidět a těžko se potom rozžehluje.

Snažte se košili na ramínku natáhnout tak, aby tam nevznikal žádný ohyb. Můžete vyzkoušet také sušení v sušičce, ale ne každá košile se tam dobře vysuší.

Dávejte si pozor na oddělení barev

Pokud budete prát košile v pračce, tak rozhodně nemíchejte barvy. Zvláště bílé košile jsou na obarvení velmi náchylné a výsledek by potom mohl být opravdu hrozný.

I barevné košile bude vždy lepší prát vždy jen podle stejných barev. Pamatujte si, že každá drobná změna barvy na jednobarevné košili bude opravdu hodně vidět.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz