Jak správně parkovat podélně? Chce to dodržet tři základní kroky

podelne parkovani
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

K řízení auta patří i umění správně zaparkovat. Nemusí to být vždy zrovna jednoduché. Jak správně parkovat podélně? Rozhodně ne tak, že překračujete dělící čáru, případně omezujete provoz. Pojďme si vysvětlit správný postup.

Správné parkování

Až si budete vybírat vhodné místo k zaparkování, tak berte v úvahu to, že takto učinit můžete jen ve směru jízdy, ve kterém jedete. Nelze parkovat nalevo, když jedete po pravé straně. Výjimkou jsou jednosměrné silnice.

Jedete-li v řadě automobilů a budete-li chtít parkovat, nedupejte prudce na brzdu, ale dejte s předstihem světelné znamení, že hodláte zastavit. Řidič za vámi bude mít alespoň dostatek času se svým vozidlem na to správně zareagovat. V opačném případě byste se dočkali maximálně tak ťukance plechu o plech, jak by se vaše automobily navzájem srazily.

Jak správně podélně parkovat?

Jak se správně podélně parkuje si vysvětlíme podrobně nyní. Každému začínajícímu řidiči se orosí čelo studeným potem, když by musel podélně zaparkovat mezi dvěma vozidly.

Tento majstrštyk vyžaduje již určitou zručnost při řízení a také zkušenost. Ale kdo to nikdy nezkusil, nikdy se to také nenaučí. Přitom stačí znát tři pravidla, abyste toto zvládli hned na poprvé.

1. Základním principem je najet si vedle automobilu, za který budete parkovat do prázdného prostoru, a to asi na vzdálenost jednoho metru bočního odstupu.

2. Druhým krokem je správně vytočit volant, a to až do krajní pozice ve směru parkování, zařadit zpátečku a pomalu couvat do doby, než váš vůz nezaujme úhel 45 stupňů směrem ke krajnici.

3. Třetím krokem je poté vyrovnání vozidla za pomalého couvání a točením volantu do druhé krajní pozice proti směru jízdy. Jestliže jste postupovali správně, měli byste nyní mít auto v pořádku zaparkované.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz