Jak správně čistit okapy. Dejte pozor na fasádu domu

okapy
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Okapy jsou velmi důležitou součástí každého domu. Pokud chybí, nebo jsou poškozené, může stékající voda poškozovat fasádu, způsobovat vznik plísní a podobně. Jediným způsobem jak tomu zabránit je pravidelná údržba a čištění okapů. Jen tak zajistíme, že se v okapech nebude voda držet příliš dlouho a nebude způsobovat rychlou korozi vedoucí poškození okapu. Povíme se tedy, jak okapy čistit a na co se zaměřit.

Proč čistit okap?

Nepříjemnosti způsobené poškozením okapem byly popsány výše. Aby k nim nedocházelo, je třeba uchránit okapy před poškozením.

Protože se ale v okapech usazuje listí, často do nich míří ptačí trus a velmi ochotně v nich rostou mechy a lišejníky, bez lidského zásahu bude okap brzy zanesený a jeho poškození i ztráta funkčnosti je jen otázkou času.

Čištění okapů

Pro čištění okapů existuje několik způsobů. Ten první, klasický, spočívá v tom že vylezeme na žebřík a ručně, smetáčkem či lopatkou odstraníme všechny nečistoty.

Pokud se ale na žebříku necítíte nejlépe, využijete spíše teleskopickou tyč s nástavcem pro čištění okapů.

Třetí možností, tou nejmodernější, je zapojení robotů určených právě k této činnosti. Tito malí pomocníci fungují buď na dálkové ovládání, a nebo zcela autonomně. Roboti dokážou okapy vyčistit opravdu dokonale a zbavit je i těch nejjemnějších nečistot.

Kontrolujte okapy

Kontrolu a čištění okapů je třeba provádět alespoň dvakrát ročně, pokud budete pilnější, je to jen dobře a s čištěním budete mít vždy méně starostí.

Pokud chcete své okapy chránit ještě lépe, vydejte se cestou prevence. Budete-li žlaby chránit mřížkou po celé jejich délce, do okapu se dostane výrazně méně nečistot a vy tak budete mít usnadněnou práci. Ani mřížka ale není stoprocentní ochranou a neznamená, že okapy nemusíte kontrolovat a čistit.

Pokud se vám do čištění okapů z nějakého důvodu nechce, není nic jednoduššího než si zavolat profesionální firmu. Ať již ale svěříte čištění okapů někomu jinému, nebo se do něj pustíte sami, rozhodně na něj nezapomínejte.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz