Jak čistit kočičí záchod. Zápach kočičí močí odstraníte domácím roztokem

kocici zachod
Zdroj: Pixabay
Autor: Eliška Malá

Kočičí záchod je důležitou součástí domova každého majitele kočky. Udržení čistoty a svěžesti toalety vaší kočky by pro vás mělo být klíčové. V tomto článku se proto dozvíte, jak efektivně a bezpečně čistit kočičí záchod s použitím přírodních metod.

Přírodní čisticí prostředky a jejich výhody

Při čištění kočičího záchodu by mělo být prioritou vybrat si takové prostředky, které jsou bezpečné pro našeho mazlíčka a zároveň účinné. Přírodní čisticí prostředky, jako je ocet, soda bikarbona nebo citronová šťáva, jsou proto skvělou volbou.

Výše zmíněné látky jsou nejenom účinné při odstraňování zápachu a nečistot, ale jsou také šetrné k životnímu prostředí a neškodí zdraví koček.

Ocet je skvělý na odstranění zápachu a také jako dezinfekce. Smíchejte ho s vodou v poměru 1:1 a použijte na vyčištění toalety. Soda bikarbona zase pomáhá preventivně pohlcovat pachy a může být použita jako přísada do steliva. Citronová šťáva má antibakteriální účinky a může sloužit jako přírodní osvěžovač vzduchu.

Jak čistit kočičí záchod?

Klíčem k udržení čisté kočičího záchodu je pravidelnost. Je dobré záchod čistit minimálně jednou týdně, ale ideální je ji čistit každý den.

Pravidelně proto odstraňujte pevné exkrementy a shluky steliva. Jednou týdně pak vyprázdněte celou toaletu, vyčistěte ji pomocí již zmíněných přírodních čisticích prostředků a naplňte čerstvým stelivem.

Posypte tenkou vrstvu sody bikarbony na dno kočičího záchodu před přidáním steliva. Soda bikarbona je bezpečná pro kočky a pomůže neutralizovat pachy bez použití silných chemikálií.

Navíc, můžete pravidelně posypávat malé množství sody bikarbony přímo do steliva, což pomůže udržet svěžest mezi jednotlivými čištěními. Je také důležité sledovat, zda není stelivo příliš vlhké nebo znečištěné. V takovém případě je potřeba je vyměnit častěji.

Mějte na paměti, že některé kočky mohou být citlivé na změny typu nebo vůně steliva, je dobré tedy v tomto ohledu nedělat náhlé změny.

Pokud hledáte dlouhodobé řešení, zvažte investici do samočisticí kočičí záchody. Nevýhodou ale je, že tyto toalety jsou finančně náročnější než obyčejné záchody pro kočky.

Neutralizace kočičí močí

Kočičí moč má silný zápach a může zanechat trvalé skvrny, pokud není rychle a správně ošetřena. Nejdůležitější je rychlá reakce.

Jakmile objevíte skvrnu, okamžitě ji pokryjte savým papírem, aby se moč maximálně absorbovala. Následně použijte čisticí roztok.

Domácí roztok můžete připravit smícháním jedné části bílého octa a jedné části vody. Tento roztok aplikujte přímo na skvrnu a nechte působit několik minut.

Ocet neutralizuje v moči přítomný amoniak, což pomáhá eliminovat zápach. Po aplikaci octového roztoku skvrnu důkladně očistěte a nechte uschnout.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz