Jak správně čistit lakovaný nebo olejovaný nábytek. Dejte si pozor, které přípravky používáte

cisteni nabytku
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Samotné čištění nábytku není složitou záležitostí. Velký pozor si však musíte dávat na nábytek, který má povrchovou úpravu udělanou pomocí olejů. Při čištění lakovaného nábytku si můžete dovolit sáhnout i po chemickém čističi, který koupíte v drogerii. I tady je však zapotřebí dodržovat přesný postup uváděný prodejcem, aby nedošlo ke znehodnocení nebo zničení povrchu nábytku.

Čištění nábytku s olejovým povrchem

Při čištění nábytku s olejovým nebo voskovaným povrchem si musíte dávat opravdu velký pozor, protože olej ani vosk nechrání dřevo proti vodě. Při použití chemického přípravku ve většině případů dojde k poškození povrchové vrstvy a znehodnocení nábytku.

V ideálním případě použijte k leštění nábytku jen suchý hadr z mikrovlákna. Pokud však potřebujete olejovaný nebo voskovaný nábytek vyčistit od fleků nebo jiného nepořádku, tak můžete použít lehce navlhčený hadr s mýdlovou vodou.

K tomuto postupu se nejlépe hodí tekuté mýdlo, kdy v jednom litru vody rozmícháte maximálně 10 ml tekutého mýdla. Hadřík jen lehce navlhčete a při čištění na povrch vůbec netlačte. Špinavé místo několikrát otřete a potom celý nábytek vyleštěte pomocí suchého savého hadříku.

Jak čistit lakovaný nábytek?

Při čištění nábytku s lakovaným povrchem si můžete dovolit i chemii. Pokud to situace vyžaduje a potřebujete tedy k čištění lakovaného nábytku použít chemické přípravky, tak se toho bát nemusíte.

Vždy však respektujte návod od výrobce. Stejně jako na olejový a voskovaný nábytek můžete i zde použít mýdlovou vodu. U tohoto nábytku se však nemusíte bát přitlačit a použít více mokrý hadr.

Ať už se jedná o sebelepší lak na nábytku, tak čištění mokrou cestou volte jen jednou za čas. Pro nábytek je vždy lepší setření povrchu jen pomocí suchého hadru nebo speciální prachovkou, která na sebe pochytá co nejvíce prachu.

Ochrana nábytku

Dřevo po jeho důkladném vyčištění můžete ochránit pomocí kvalitní impregnace, kterou můžete udělat pomocí přírodního včelího vosku.

Včelí vosk má velmi dobrou vlastnost, protože proniká do dřeva a dokáže jej tak chránit proti okolním vlivům.

Díky impregnaci dřeva včelím voskem získáte nádherný lesklý povrch, který budete příště moci jen setřít prachovkou, a nábytek se bude lesknout předtím.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz