Jak snadno vyčistit žaluzie: Vyzkoušejte suchou nebo mokrou metodu

cisteni zaluzii
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud váháte nad tím, jak vyčistit žaluzie od prachu nebo jiných usazenin, tak nemusíte nutně čistit jednu žaluzii po druhé. Základem je žaluzie před čištěním projet vysavačem, který odsaje největší část prachu a ostatní špíny. Pokud však chcete dosáhnout co nejvyšší čistoty, budete muset vyčistit žaluzie pečlivěji. Pojďme se podívat, jak na to.

Jak vyčistit žaluzie suchou cestou?

Pokud se rozhodnete čistit žaluzie suchou cestou, tak použijte prvně vysavač. Dávejte si však velký pozor na škody, které byste mohli špatnou manipulací napáchat. Žaluzie můžete totiž velice snadno promáčknout nebo jinak pokřivit. Proto s vysavačem přistupujte k žaluziím velice pomalu a odsávejte nahromaděný prach z dostatečně velké vzdálenosti.

Jakmile budete mít prach odsátý, tak použijte pomůcku, která se používá přímo na čištění žaluzií. Jedná se o ručku, která má několik čistících ploch z molitanu, mezi které perfektně zapadají žaluzie.

čistič žaluzií
cistic zaluzii

Tuto pomůcku můžete v obchodech nalézt také pod názvem jako čistič žaluzií.

Na co si dát pozor při čištění

Pokud ještě nemáte zkušenosti či nevíte, jak správně čistit žaluzie, a budete se vydávat mokrou cestou, tak dávejte velký pozor na vodu, která bude ze žaluzií odtékat. Tato voda smíchaná s prachem ze žaluzií by mohla obarvit rám oken nebo je rovnou poničit.

Pro čištění žaluzií nepoužívejte žádné drastické chemikálie, úplně postačí klasický mycí prostředek na nádobí, který běžně doma používáte.

Jak vyčistit žaluzie mokrou cestou?

I u čištění žaluzií mokrou cestou postupujte ze začátku podobně jako u suchého procesu. Ze žaluzií tedy opatrně odsajete přebytečný prach pomocí vysavače a následně se pustíte do řádného čištění pomocí dobře savého hadru.

Žaluzie budete čistit jednu po druhé, dokud je všechny dokonale nezbavíte prachu. Pro čištění si do vody přidejte dostatečné množství saponátu, který vám pomůže s odstraněním větší špíny.

Stejně jako budete žaluzii čistit jednu po druhé mokrým hadříkem, tak je budete zároveň i jednu po druhé utírat suchým hadříkem. Zamezí to ušpinění ostatních žaluzií, po kterých by mohl téct prach smíchaný s vodou, který dostatečně nevyčistíte. Na hůře dostupná místa se nebojte použít i kartáček na zuby.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz