Jak si vyrobit vyvýšený záhon. Základem je zvolit správný materiál

vyvýšený záhon
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Blíží se jaro, které zejména zahrádkáři již s nedočkavostí očekávají. Už nyní se ale mohou pustit do příprav a vyrobit si vyvýšený záhon, v němž budou pěstovat zeleninu nebo do něho zasadí okrasné rostliny. Jaký materiál je pro vyvýšený záhon nejlepší?

Vyvýšený záhon

V obchodech typu hobby market je možné koupit již hotový vyvýšený záhon. Výhoda tohoto tkví v tom, že je to bez práce. Pak už jen stačí záhon osadit na zahradě. Na druhou stranu to bude něco stát a k dostání jsou jen určité rozměry záhonu, které nemusí vždy vyhovovat.

Kdo přemýšlí ekonomicky, a navíc je i manuálně zručný, tak si vyvýšený záhon vyrobí sám. Přitom si lze udělat záhon tak velký, jak je potřeba. V tomto případě nejčastěji zahrádkáři sahají po dřevěných deskách, které k sobě připevní vruty nebo hřebíky s pomocí hranolů. Existují ale i další materiály.

Z čeho vyrobit vyvýšený záhon?

Každý stavební materiál na vyvýšený záhon nabízí své plusy a minusy. Je na každém, aby zvážil, co bude pro něho vhodnější. Podívejte blíže, jaké jsou možnosti, z čeho vyrobit vyvýšený záhon.

Dřevo

Dřevo je to přírodní materiál, s nímž se dobře manipuluje.

Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Je možné ho sehnat v hobby marketech a přímo na místě nechat přiříznout na požadovanou velikost. Jeho životnost je omezená.

Europalety

Sice se jedná také o přírodní materiál, ale levnější než dřevěná prkna.

Zde jsou předem dané normované rozměry 120  × 80 cm nebo 120 × 100 cm, takže je nutné se jim přizpůsobit. Koupit je možné i vyřazené palety, a tím ušetřit.

Umělá hmota

Umělá hmota nabízí dlouhou životnost a dobré izolační vlastnosti.

Levnější plast nemusí být stabilní a bohužel neposkytuje ochranu proti UV záření.

Kameny, cihly, gabiony

Jejich výhodou je dlouhá životnost těchto přírodních materiálů, dobrá akumulace tepla, hodí se zejména do svažitého pozemku.

Tyto materiály jsou náročnější na stavbu, protože vyžadují základy. Hůře se s nimi manipuluje kvůli jejich vyšší hmotnosti a z materiálů patří mezi ty dražší.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz