Jak šetřit energie v domácnosti. Ušetřete peníze za účty

usetrit energie
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Šetřit energie, kde se dá, bude letos v zimě pro nemálo lidí skoro nutnost, protože někteří ani nebudou mít během energetické krize na zaplacení své obvyklé spotřeby z předešlých let. Šetřit energie můžete poté různě, každý však musí začít hlavně sám u sebe.

Šetření na energiích se ale rozhodně vyplatí a důrazně ho doporučujeme, protože můžete ušetřit i desítky tisíc za rok. Podívejte nyní na naše tipy, jak ušetřit energie v domácnosti.

Jak ušetřit teplo

Pokud chcete šetřit energie při topení, zaměřte se hlavně na okna a zateplení pláště. Jestliže máte například stará okna, tak ta už mohou profukovat a teplo vám tak poletí zbytečně z okna ven.

Utěsnění oken

S cílem ušetřit za teplo se tedy rozhodně vyplatí vyměnit stará okna za moderní okna, která mají více vrstev skla. V případě, že si nemůžete dovolit výměnu oken, kupte si alespoň kvalitní těsnění, kterým profukující okna utěsníte okolo.

Ani nová okna ale bohužel neznamenají jistotu, že budou těsnit stoprocentně. Není totiž raritou, že narazíte v zimě i na profukující plastová okna, která jsou nově osazena.

Je to způsobené tím, že plastový materiál přes léto a zimu různě pracuje a někdy se může u některého spoje vytvořit profuk. I tuhle nepříjemnost vyřešíte hravě kvalitním silikonovým nebo pěnovým těsněním. Cena takového těsnění je několik stovek korun.

Zateplení budovy

Pokud máte ty možnosti, tak se zaměřte i na obálku budovy, kterou chcete vytápět. Existují rovněž speciální firmy, které se zaměřují na měření těsnosti obálky budovy.

Jestliže však máte slabší stěny, tak se rozhodně vyplatí zauvažovat o zateplení pomocí polystyrenu nebo skelné vaty. Někdy velmi pomůže i zateplení střechy pomocí foukané izolace.

Tip na závěr

Teplo ušetříte i tak, že nalepíte alobal za radiátor. Teplo se vám díky této vychytávce bude perfektně odrážet zpět do prostoru.

Šetřete energie v kuchyni

V kuchyni můžete ušetřit energie při chlazení potravin, tedy v lednici. Dřív než lednici otevřete, tak si pořádně rozmyslete, co vlastně chcete brát, aby byla otevřená co nejmenší dobu.

Vše, co z lednice vypustíte, se bude muset znovu vyrobit a to všechno stojí energie a peníze. Při skládání nákupu do lednice tak mějte vše pořádně připravené a rozmyšlené, co budete kam dávat.

Pokud necháte lednici otevřenou více než minutu v kuse, tak v podstatě vyvětráte všechen studený vzduch, který bude muset lednice znovu za pomocí energie vytvořit.

Tip na závěr

Jestliže chcete za lednici opravdu ušetřit, tak v chladném počasí můžete dávat jídlo nachladit ven a teprve potom do lednice.

V zimním období dokonce můžete do lednice vkládat lahve se zmrzlou vodou. Lednice tak potom nebude mít tolik práce s chlazením a vy tak ušetříte.

Šetřit můžete i vodou

V dnešní době už hodně lidí přemýšlí i nad tím, jak šetřit vodou. Ideální je využívat co nejvíce vody užitkové, která prší zdarma. Jediné, co musíte udělat, je ji umět zachytávat a potom také využívat.

Užitkovou, tedy vlastně dešťovou vodu, můžete využívat na splachování záchodů, praní nebo třeba i při zalévání zahrady nebo pokojových květin.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz