Jak se zbavit mastných skvrn na oblečení. Nedávejte oblečení do pračky

skvrny na obleceni
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Nevíte, jak se zbavit mastných skvrn na oblečení? Čistící prostředky už určitě máte doma, odstraňte skvrny z oblečení podle našeho jednoduchého návodu. Na výběr máte z několika variant, mastné oblečení však v takovém stavu určitě nedávejte jen tak do pračky.

Jak odstranit mastné skvrny z oblečení?

Nejdůležitější je odstranit mastné skvrny z oblečení co nejdříve – ideálně ještě ten den, kdy jste si oblečení ušpinili. Aby se výsledek dostavil, je to poměrně důležité.

Pokud to však z jakéhokoliv důvodu nejde, odstraňte je hned, jak to bude možné. Čím déle necháte mastnotu na látce, tím náročnější pak bude odstraňování.

Jar na skvrny

Naneste kapku jaru na mastnou skvrnu, namočte a chvilku třete látku jako při ručním praní. Poté jar z oblečení opláchněte.

V ideálním případě skvrnu čistěte jarem alespoň 2x za sebou, ať je výsledek jistější. Dejte co nejdříve vyprat.

Jedlá soda nebo kypřící prášek

Smíchejte prášek nebo jedlou sodu s vodou v takovém poměru, aby vám vznikla pasta. Naneste pastu na skvrnu a nechte pár minut působit. Poté pastu opláchněte pod tekoucí vodou a dejte vyprat.

Ocet jako řešení

Nesedí vám ocet do koupelny? Nenechte se zmást. Ocet je velký pomocník nejen v kuchyni, ale i v celé domácnosti – v našem dalším článku se můžete dočíst například i o využití octu při praní.

Abyste se zbavili mastných skvrn, tak smíchejte ocet v poměru 1:1 s vodou. Namočte mastné skvrny na oblečení na pár hodin ve směsi a vyperte.

Odstraňovač skvrn

Asi nejvíce používanou variantou je odstraňovač skvrn, který lze koupit v každé drogerii. Jedná se o poměrně silnou sloučeninu, která kromě mastných skvrn odstraní také zářivost barvy a celkově může oblečení znehodnotit.

Nejúčinnější je při odstraňování mastných skvrn použití kartáče. Naneste na skvrnu některý z výše zmíněných prostředků a vydrhněte kartáčem. Poté dejte vyprat.

Vyprat mastné skvrny?

Nikoliv, to určitě nedělejte. Skvrny je totiž třeba odstranit ještě před praním.

Mastnota vám jinak může zničit nejen všechno ostatní oblečení v pračce, ale časem i pračku samotnou.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz