Jak se tvoří chuchvalec prachu v domácnosti?

chuchvalec prachu
Zdroj: Pixabay
Autor: Petr Karásek

Napadla vás někdy otázka, odkud se berou chuchvalce prachu v naší domácnosti? Mohou za to zvířata, vesmír, ale i my samotní jako lidé. Pokračujte ve čtení našeho článku a dozvíte se víc.

Mohou za to zvířata, vesmír, ale i my samotní jako lidé. Ačkoliv se může zdát, že prach v domácnosti vzniká “z ničeho nic”, ve skutečnosti má dva zdroje, a to vnější i vnitřní.

Zvenčí si ho přinášíme v podobě částeček pylu, půdy, hmyzu a dalších. V domácnostech pak můžeme najít například zvířecí srst, textilní a papírová vlákna, vlasy, zbytky potravin i zejména lidské kůže. Celá naše pokožka se totiž obmění zhruba za 4 týdny, a denně se nám tak z těla odloupne až pět set milionů odumřelých kožních buněk.

Není bez zajímavosti, že určité malé procento v našich domácnostech může tvořit i kosmický prach. Jedná se o částice meziplanetární hmoty menší než 1 milimetr, jež volně plují vesmírem. Na Zemi jich každoročně dopadne asi 40 tisíc tun, a průměrně tak na m2 zemského povrchu najdeme 1 zrnko kosmického prachu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz