Starý obraz má doma hodně z nás, jak se o něj ale správně starat? Pokud jde o cenný obraz, tak si na něj většina lidí dává obzvlášť velký pozor. Abyste starý obraz dobře ochránili, tak si přečtěte těchto pár základních rad a pravidel, díky čemuž se vyvarujete chyb.
Obraz by měl být správně uložený na stěně
Starý obraz se snažte uložit tak, aby se při běžném domácím provozu nepoškodil. Nedávejte ho na příliš frekventovaná místa, kde by mohlo při procházení kolem něj dojít k jeho poškození nebo dokonce shození ze stěny.
Vybírejte místa, která jsou například kousek od rohu v obývacím pokoji, kde tak často nikdo pravidelně neprochází. Myslete na vlhkost, která může ve stěně vznikat. Pokud nechcete, aby váš obraz začal plesnivět, tak ho musíte správně pověsit.
V podstatě jde o to, dát mezi stěnu a obraz nějaké distanční podložky. Skvěle k tomu může sloužit například kousek korku nebo i obyčejného dřeva, ze kterého si uděláte malé kostky. Snažte se vždy tyto podložky upevňovat do prostoru rámu, kde budou mít možnost se zapřít o něco tvrdého.
Jak čistit obraz od prachu?
Prach je jeden z největších nepřátel starých obrazů. K jeho odstranění můžete používat běžné prachovky a na rám vzít dokonce i vlhčený ubrousek nebo hadr. Ten však rozhodně nepoužívejte přímo na obraz, mohlo by tak dojít k poškození obrazu samotného.
Pokud chcete starý obraz rychle a bezpečně zbavit prachu, tak použijte kompresor. Obraz si odneste na místo, kde ho budete moci ofoukat. Na svém kompresoru nastavte co nejmenší tlak a dokonale vyfoukejte prach z každého záhybu a okraje.
Při zarámování volte jednoznačně sklo
Na závěr pro máme jeden tip k ulehčení si péče. Pokud vám někdo namaluje obrázek nebo máte vyvolanou velkou fotografii, kterou chcete pověsit na zeď, tak při jejím rámování rozhodně využijte možnost ochranného skla, které zachytí veškerý nepořádek.
Sklo se navíc velmi dobře otírá a leští, takže váš obraz bude vypadat stále jako nový a nebude mu hrozit téměř žádné poškození.