Mít připečené maso na grilu není zrovna nic příjemného z hlediska čištění. Pokud nechcete nad čistěním grilu trávit celé hodiny, tak můžete vyzkoušet profesionální sadu na čištění grilů, která bude obsahovat rozpouštědlo na připáleniny. Pokud však na svůj gril nechcete používat žádné chemické prostředky, tak vyzkoušejte ověřenou metodu.
Gril nechte dostatečně dlouho odmočit
Připečené maso nejjednodušeji dostanete dolů pomocí vody. Pokud to rozměr grilu nebo místa s připečeným masem dovolují, tak to celé prostě namočte do vody minimálně na hodinu. Pokud nemáte tak velkou nádobu na vodu, tak můžete použít rozprašovač.
Do rozprašovače na vodu nalijte teplou vodu, kterou smícháte s prostředkem na nádobí. Připečené maso na grilu musíte minimálně hodinu udržovat pořád mokré. To znamená, stříkejte na toto místo vodu celou hodinu tak, aby maso bylo mokré.
Podívejte i na komplexní článek o tom, jak vyčistit gril.
Pokud nejde připečené maso z grilu dolů, tak můžete přejít k broušení
Jestliže nemůžete připečené místo vyčistit pomocí odmočení a následného drhnutí pomocí obyčejné houbičky, tak můžete přejít rovnou k broušení
Nasaďte si tedy do rozbrušovačky kotouč s jemným smirkovým papírem nebo si smirkový papír vezměte do ruky.
Není potřeba na připálené místo moc tlačit. Úplně bude stačit, pokud připálené místo budete pouze jemně obrušovat tak, aby nedošlo k poničení grilu. Pokud však máte gril s povrchovou úpravou, tak ho nikdy neobrušujte.
Čím dříve gril vyčistíte, tím více práce si ušetříte
Jestliže se chcete vyhnout zdlouhavému nepříjemnému čištění grilu, tak je nejlepší ho vyčistit okamžitě po použití. Ve většinou případů jde gril ihned po použití jen setřít pomocí vlhkého hadru nebo houbičky.
Pokud si chcete vyrobit domácí čistič na gril, tak to je velmi jednoduché. Postupujte tak, že smícháte 500 ml vody, 50 ml saponátu na nádobí, 500 ml octu a 250 ml kyseliny citronové.
Dále přidejte 4 velké lžíce soli a vše pořádně promíchejte. Pro lepší účinnost je lepší používat teplou vodu pro odstranění mastnoty.