Jak pronajmout byt nebo dům: Jde to i bez realitní kanceláře, jen si dejte pozor na základní pravidla

pronajem bytu domu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Ať už se rozhodnete pro pronájem bytu či domu bez realitní kanceláře, anebo s její pomocí, tak by se měl byt před pronájmem pro nájemníka nachystat. Není toho potřeba udělat moc, ale dostatečnou přípravou zabráníte pozdějším problémům.

Jak pronajímat byt nebo dům?

Pronajímat byt nebo dům budete většinou s nájemníkem za sjednaný nájem. Svěřujete mu tak svůj byt k jeho užívání a on vám za to pravidelně po měsíci zaplatí smluvenou cenu nájmu. Nejjednodušší cestou, jak najít nájemníka, jsou realitní kanceláře.

Pokud nechcete hledat nového nájemníka přes realitní kancelář, tak máte možnost využít některý z inzertních serverů, noviny nebo jiná místa, kde můžete oslovit budoucího nájemníka s nabídkou vašeho bytu. Následně budete muset komunikovat se zájemci a postarat se také o prohlídky.

V případě realitní kanceláře to budete mít daleko jednodušší, protože ta většinou zařídí všechno sama.

Co by měl pronajímaný prostor obsahovat?

Pronajímat byt, respektive dům, můžete opravdu libovolně. Můžete nájemníkům ponechat například lednici, pračku, myčku, sušičku, postel či televizi.

Pokud budete prostor pronajímat zařízený nebo částečně zařízený, tak musíte počítat s tím, že může dojít k možnému poničení vybavení, protože většinou před podpisem smlouvy nevíte, komu přesně byt nebo dům pronajímáte a jak se bude k vybavení chovat.

Je dobré mít také na paměti, že ne každý nájemník kompletní vybavení ocení, protože někdo si bude chtít do bytu přivézt například vlastní nábytek či postel.

Jak připravit byt či dům před pronájmem?

Byt by měl být kompletně funkční, to znamená zkontrolovat zejména veškeré vybavení koupelny a kuchyně. Není možné pronajímat prostor, kde například neteče teplá voda nebo není funkční topení.

Před příchodem nájemníka je dobré mít kompletně vymalované a potom už se na dalším malování domlouvat přímo s nájemníkem. Byt by měl být také uklizený.

Při pronájmu bez realitní kanceláře dodržujte základní pravidla

Jestliže si budete sepisovat nájemní smlouvu bez účasti realitní kanceláře, tak určitě nezapomeňte na všechny potřebné náležitosti. To je délka pronájmu, jména pronajímatele a nájemníka, případně i možnosti výpovědi. Také nezapomeňte na celkovou cenu nájmu, která může být složena z nájmu a energií.

pronajem bytu smlouva
pronájem bytu smlouva

Pokud máte v bytě dražší vybavení, tak máte možnost požadovat od nájemníka kauci. Kauci si určujete podle stavu bytu a musí být vždy vratná. Kauce slouží pro případ, že nájemník zničí vybavení, které v bytě máte.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz