Jak prát záclony, aby byly bílé. Vyvarujte se chybám

prani zaclon
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Záclony jsou nedílnou součástí interiéru mnoha domácností. Bílé záclony ovšem mohou časem ztratit svůj zářivý vzhled a stát se šedivými a fádními. Správná péče o záclony je zásadní, aby si zachovaly svou svěžest a krásu. Přinášíme vám několik tipů, jak prát záclony, aby byly bílé, a jak se při praní záclon vyvarovat chybám.

Praní záclon

Správná péče o záclony při jejich praní může zajistit, že budou vypadat zářivě bílé a svěží po dlouhou dobu. Dodržováním následujících tipů můžete předejít chybám, které by mohly záclony poškodit nebo negativně ovlivnit jejich barvu.

Ještě než záclony vložíte do pračky, je důležité je řádně připravit. Odstraňte tedy všechny háčky a kovové předměty, které by mohly poškodit tkaninu či pračku.

Poté je potřeba záclony předeprat. To je zvlášť důležité, pokud jsou záclony silně znečištěné nebo pokud jsou na nich skvrny. Namáčení v teplé vodě s přídavkem pracího prostředku může pomoci rozpustit nečistoty a připravit záclony na hlavní praní.

Jak prát záclony, aby byly bílé

Výběr pracího prostředku je zásadní pro udržení zářivé bělosti záclon. Vyhněte se pracím prostředkům obsahujícím chlór, který může poškodit tkaninu a způsobit její žloutnutí. Místo toho použijte speciální prací prostředek pro bílé prádlo, který obsahuje optické zjasňovače. Ty odrážejí světlo a dělají záclony vizuálně bělejšími.

Záclony by měly být vždy prané na jemný program s nízkou teplotou, aby se předešlo poškození tkaniny. Pro maximalizaci toho, aby záclony byly bílé, můžete do posledního oplachu přidat ještě trochu bílého octa. Ocet pomáhá odstranit zbytky pracího prostředku, které mohou záclony zbarvit a zanechává je měkkými, svěžími a zářivějšími.

Sušení a žehlení

Po praní je ideální záclony sušit přirozeně na vzduchu. Sušička může záclony zbytečně namáhat a způsobit jejich zkrácení. Pokud máte možnost, pověste záclony ven na slunce – ultrafialové záření pomáhá dodatečně bělit tkaninu a dodává jí zářivý vzhled.

Před žehlením zkontrolujte návod na údržbu vašich záclon. Některé tkaniny, jako je polyester, mohou být poškozeny příliš vysokou teplotou. Záclony vždy žehlete na nízké teplotě a ideálně přes vlhkou utěrku, aby se zabránilo přímému kontaktu se žehličkou.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz