Jak poznat první zoubek a pomoct dítěti překonat příznaky a bolest

první zoubek
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

První zoubek potomka bývá často vítaný s velkou radostí a rodiče se tak často předhánějí, kdo dříve ho v puse malého dítěte objeví. Předchází tomu však období, kdy je dítě neklidné, pláče a jeho nálada je na bodu mrazu. Jak mu ulevit od bolestí a problémů, které s růstem zubů souvisejí?

Když rostou první zoubky

Štěstí mají ti rodiče, kteří ani nepostřehnou, že dítěti nějaké zuby vůbec rostou. Jenže některé děti při růstu zubů zažívají nepříjemné stavy a bolí je to, mohou mít dokonce horečku a propláčou celé noci.

V současné době je jim možné ulevit pomocí speciálních kousátek nebo gelu, který se prodává v lékárně. S růstem zoubků souvisejí napuchlé a červené dásně, které bolí.

První zoubek, tedy spodní řezák, se obvykle začíná klubat ve věku šest až osm měsíců. Není to ovšem pravidlem. Jsou děti, které se jím pyšní už mnohem dříve. A jiné jsou zase ještě pořád v deseti měsících bezzubé.

První zoubky – příznaky

S růstem prvních zoubků je spojená nepříjemná bolest a záleží na míře jejího vnímání. Některým dětem stačí ke spokojenosti kousátko, kterým si od ní ulevují. To v tom lepším případě.

Když rostou první zoubky, vidíme často u miminka tyto nepříjemné příznaky:

  • nadměrné slinění
  • nateklé a červené dásně
  • průjem
  • zvýšená teplota
  • neklid a plačtivost dítěte
  • špatný spánek v noci a časté buzení

Je lepší kousátko, nebo mast?

Kousátka jsou plastové kroužky, případně jiné tvary, které jsou naplněné speciální tekutinou. Dávají se vychladit do ledničky, protože jejich chladivý povrch dokáže ulevit od nepříjemných bolestí. Stejnou službu ovšem udělá i kousek kůrky chleba, mrkev nebo jablko, které dítě v ústech žmoulá a kouše.

Pro zmírnění bolestí existují i gely s analgetikem, jež je možné zakoupit v lékárnách. Protože se však jedná o lék, nemůže se používat neustále. Vhodné je aplikovat gel na bolavou dáseň hlavně na noc, aby dítě mohlo klidněji spát.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz