Jak povolit stržený šroub? Použijte jednoduchou metodu

stržený šroub
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Povolit stržený šroub vyžaduje alespoň základní vybavení nebo trochu znalostí. Způsobů, jak dostat ven stržený šroub, je víc, vyberte si proto ten nejjednodušší. Hodně však záleží na tom, kde zrovna takový šroub máte. Pokud by to mělo být například v kole u auta, tak to raději nechte na odborníkovi, aby nedošlo k poškození uložení kola.

Jak povolit stržený šroub?

Asi nejčistější cestou, jak povolit stržený šroub, je vyvrtat v něm další závit. Pokud by se vám to povedlo, tak by bylo ve strženém šroubu potřeba vyvrtat závit. Závit však nesmí být ve stejném směru jako je šroub, aby se vlastně jeho dotahováním podařilo šroub vyšroubovat.

Musíte se však připravit na to, že šroub bude z hodně tvrdého materiálu, a tak je potřeba použít kvalitní vrták i závitník, aby šel závit do šroubu vyvrtat. Myslete na to, že šroubu by měla po obvodě zůstat vždy dostatečně silná stěna.

Povolit stržený šroub můžete i pomocí svářečky

Pokud to situace umožňuje, tak celkem jednoduchou cestou, jak povolit stržený šroub, je přivařit na něj jiný šroub, který bude v průměru menší, a pomocí přivařeného šroubu povolit ten stržený.

Důležité však je snažit se šroub navařit co nejvíce kolmo ke strženému šroubu. Potom by měl jít šroub celkem bez problémů ven.

Při svařování si dejte pozor, aby nedošlo k přivaření strženého šroubu k okolí. Mohl by tím vzniknout celkem nepříjemný problém, protože šroub by už nešel vyšroubovat.

Jaká je další možnost?

Další možností je šroub zkusit odvrtat. To znamená, že prvně uprostřed šroubu vyvrtáte díru, která bude sloužit jako vodící pro větší vrták. Větší je myšleno v průměru větší vrták, než je původní šroub.

Tímto postupem si zničíte ale i závit, ve kterém šroub je. Pokud to však nevadí a situace to umožňuje, tak si tam závit pak vyřežete znovu, akorát o trošku větší.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz