Jak postavit zahradní pec? Jednoduše si ji vytvarujete pískem

zahradní pec
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chcete si postavit zahradní pec podle vlastních představ? Můžete použít písek k vymodelování a udělat si ji přesně podle představ. Zahradní pec potom můžete použít jako pec na pizzu, chleba nebo jiné pečivo. Přečtěte si jednoduchý návod na stavbu pece.

Jak vyrobit pec?

Na zahradní pec vám rozhodně nebude stačit jen písek. Na pořádnou zahradní pec totiž budete potřebovat písek, beton, flexibilní lepidlo, vodu a nějaké to nářadí. Písek bude totiž pouze udávat tvar vaší pece.

Jako první si vyrobíte podstavec na pec, který můžete udělat z kamení, betonu nebo třeba i cihel. V podstatě jde o to udělat tři stěny, které přeložíte pevným plechem, který udrží šamotové cihly. Podklad pod šamotové cihly můžete i vybetonovat.

Z písku uplácáte formu zahradní pece

V kbelíku si smícháte žlutý písek s vodou v poměru 80:20. Jde o to, aby voda držela zrnka písku dobře u sebe. Jde v podstatě o vytvoření bábovičky z písku, která vytvoří tvar pece.

Bábovičku z písku si tedy uplácáte pěkně do tvaru vaší budoucí pece. Jde o to, aby měl beton s lepidlem na čem vytvrdnout. Bábovičku z písku si uplácejte mimo vytvořený podklad. Musíte však trefit takovou velikost, aby budoucí poklop sedl na vytvořený podklad.

Už jen namíchat směs a můžete začít vyrábět pec

Jakmile budete mít bábovičku z písku ve správném tvaru, tak si namícháte beton z písku a cementu v poměru 3:1. Do vytvořeného betonu potom začnete přisypávat flexibilní lepidlo, než vám vznikne směs podobná plastelíně. Tu potom začnete dávat na bábovičku z písku a pěkně uhladíte rukou do kulata.

Povrch potom vyhladíte ještě jednou pomocí velkého štětce namočeného ve vodě. Povrch by měl být dokonale hladký. Jakmile budete mít hotovo, necháte den vytvrdnout.

Po 24 hodinách pomocí diamantového kotouče vyřežete otvor, tedy dvířka pece. Ta mohou být libovolně velká. Vyřezaný kus si ponecháte a vyrobíte si z něj dvířka.

Každá správná pec potřebuje i svůj komín, a proto si v nejvyšším bodě vykružte pomocí korunky do betonu otvor o průměru cca 4 cm. Jakmile budete mít vyřezaná dvířka i komín, tak vytáhněte vnitřní písek a vytvořenou krustu pořádně očistěte od písku.

Poslední činnost, kterou musíte udělat, je krustu přilepit pomocí flexibilního lepidla k připravenému podkladu a pec máte hotovu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz