Jak opravit omítku svépomocí. Ulehčete si chytře práci

oprava omitky
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Opravit omítku zvládnete i svépomocí. Nemusíte kvůli tomu hned volat řemeslníka, který vám naúčtuje svou cenu. Vždy záleží, o jak velkou plochu se jedná a zda půjde jen o lokální opravu omítky nebo je potřeba opravit omítku po celé zdi.

Lokální oprava omítky

K lokální opravě omítky se dostanete například tehdy, když něčím narazíte do zdi nebo vám ze zdi vypadne skříňka i s hmoždinkou. Zkrátka pokud máte najednou díru ve zdi, tak ji budete potřebovat opravit. Postačí vám k tomu jen stěrka nebo zednická lžíce.

Opravit omítku lokálně můžete i například klasickou sádrou, pokud se jedná o menší kousek. Sádru pak bez problémů přemalujete a zeď bude jako nová.

Omítku bude potřeba vždy oloupat až do místa, kde je volná. Postačí k tomu okolní omítku jemně poklepat gumovou paličkou a čekat, jak velká část vypadne. Vzniklou díru zbavíte prachu a namočíte.

Posléze omítku natáhnete v jedné nebo více vrstvách podle toho, o jak hlubokou díru se jedná. Pokud je to díra do cca 1 centimetru, tak ji můžete zatáhnout najednou.

Jak opravit omítku na celé zdi

Pokud potřebujete opravit omítku na celé zdi, tak bude potřeba starou omítku kompletně osekat a zeď zbavit prachu. Pak si po cca 1 metru uděláte zakládací lišty, které přikotvíte do zdi. Mezi lišty nahodíte ručně omítku a po lištách ji budete stahovat do roviny.

Díky instalaci lišt je pak vyrovnání jednoduché. Jakmile budete mít vyrovnaný prostor mezi lištami, tak prostor po liště zatáhnete do roviny s okolní omítkou.

Vždy si dávejte pozor, jakou omítku si vyberete, jestli se bude jednat o hrubozrnnou nebo sádrovou omítku. Jestliže chcete hladké stěny, tak si vyberte sádrovou omítku, kterou pak ještě budete muset přebrousit.

Chcete si ulehčit práci?

Pokud si chcete ulehčit práci a budete nahazovat kompletně celou zeď, tak to nemusíte dělat ručně. Lze si totiž vypůjčit stroj, který vám omítku na zeď dokáže nahodit.

Takzvané strojní omítky jsou rychlé a přesné. Pokud si omítky budete dělat kompletně svépomocí, tak je lepší si to vyzkoušet ze začátku na jedné zdi a pokud budete s výsledkem spokojení, tak teprve potom pokračovat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz