Jak opravit kapající kohoutek: Opravte si ho snadno sami i bez instalatéra

kapající kohoutek
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Způsobuje vám kapající kohoutek starosti? Zvuk kapajícího kohoutku v místnosti není zrovna příjemný. Ani není nutné si takto odkapávanou vodou zbytečně navyšovat náklady za provoz domácnosti. S opravou kapající baterie se však nemusíte obracet hned na instalatéra. Opravu lze snadno zvládnout svépomocí.

Kapající kohoutek a oprava

Kapající kohoutek může vytvářet problém s těsněním, které se ukrývá uvnitř baterie. Pokud si troufnete rozšroubovat baterii, tak se můžete vyhnout investici za novou baterii, která začíná se svou cenou okolo 500 korun.

Jak opravit kapající kohoutek? Vyberte si jednu z následujících variant.

Výměna těsnění vodovodní baterie

1. Pro rozdělání baterie si zastavte přívod vody a baterii nechte otevřenou, aby měla zbytková voda šanci odtéct.

2. Po odtečení vody najdete malinký šroubek přímo pod rukojetí baterie, který povolíte, a tím se vám podaří celá baterie rozpůlit.

3. Najdete tam těsnění u teplé i studené vody a ještě jedno velké těsnění pod tělem baterie. Všechna tato těsnění vyměňte a baterii znovu složte.

Výměna vodovodní baterie

1. Pokud usoudíte, že je vaše baterie už dost stará a chcete kapající kohoutek vyřešit výměnou celé baterie, tak si jako první kupte novou baterii. Stejně jako u výměny těsnění musíte zastavit hlavní přívod vody a nechat zbytkovou vodu odtéct.

2. Ze spodní strany baterie najdete dva přívody vody. Jeden je pro studenou a druhý pro teplou vodu. Obě tyto tlakové hadice musíte odšroubovat a potom povolit baterii od jejího podkladu.

3. Jakmile se vám podařilo demontovat starou baterii, která většinou drží na jednom šroubu, tak jednoduše nasadíte druhou baterii, kterou zase pomocí jednoho šroubu přitáhnete.

4. Po utažení baterie do ní zpátky připojíte obě tlakové hadice. Pohlídejte si napojení teplé a studené vody do správných děr.

Ucpané sítko vodovodní baterie

Každá vodovodní baterie má většinou na jejím konci sítko, které se rádo zanáší vodním kamenem. V případě zanesení sítka dochází často ke špatnému proudění vody, která pak může stříkat i mimo umyvadlo nebo kuchyňský dřez.

V tomto případě stačí sítko demontovat a vyčistit pomocí vodní lázně s octem. V poměru 1:1 si smícháte vodu s octem a necháte v této lázni sítko cca hodinu vyčistit. Potom ho jednoduše namontujete zpět a bude jako nové.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz