Jak odstranit staré tapety ze stěn, když už jsou zmačkané a špinavé, nebo už vás nebaví, abyste si mohli nalepit nové? Odstranění starých tapet může být jednoduchý proces, který se však může i zkomplikovat. Dnes se podíváme na to, jak odstranit tapety a jak si poradit snadno i v případech, kdy tapety na stěně drží opravdu pevně.
Jak odstranit staré tapety
Tapety je obvykle celkem snadné odstranit. Stačí je namočit a odstranit špachtlí. Stává se ale, že vám práce zabere mnohem více času, než pozdější lepení nových tapet.
Staré tapety bývají pevně uchycené ke zdi a běžné mechanické odstraňování může být náročné. Co dělat v takovém případě?
Namáčení
Papírové tapety je potřeba hodně namočit. Zejména pokud jsou tapety dvouvrstvé, je potřeba použít horkou vodu. Jakékoliv papírové tapety se snadno promočí, nicméně dvouvrstvé tapety potřebují k důkladnému promočení více času.
U dvouvrstvých tapet se zpravidla sundává snáze horní část. Dále je důležité důkladně namočit spodní vrstvu tapet, aby se také snáze poddal při odstraňování.
Zjednodušte si namáčení a použijte rozprašovač. Pořiďte si takový, který má objemnou nádržku na vodu, ať nemusíte stále chodit doplňovat.
Místo rozprašovače můžete na navlhčení starých tapet použít malířský pěnový váleček nebo velký štětec.
Namáčejte staré tapety po malých kusech, protože rychle schnou. Před samotným odstraňováním vždy zkontrolujte, zda je dané místo dostatečně navlhčené.
Po namočení stěny počkejte 10-15 minut, aby tapety vodu dobře nasákly a zároveň nevyschly. Podle potřeby pak můžete tapety těsně před sundávání ještě jednou navlhčit vodou.
Špachtle
Až budou tapety dobře namočené, vezmete špachtli střední velikosti a ostré hrany obalte mokrým hadříkem.
Nejlepší je začít odstraňovat tapety od podlahy, od zásuvky, hrany okna apod. Plátno se začne samo odlepovat od stěny a pokud za něj zatáhnete rukou, spíš se vám podaří sundat větší kusy najednou, někdy i celá plátna vkuse.
Tapety nejdou odstranit?
Nejdou vám papírové tapety snadno odstranit? To se stane například tehdy, pokud nebyly nalepeny na speciální lepidlo na tapety rozpustné ve vodě, ale na lepidlo Bustilat nebo PVA. Jak si poradit v tak těžkém případě?
Přidejte do vody, kterou namáčíte tapety, trochu jaru – cca 1 stolovou lžíci. Voda by měla být horká. Pak půjde práce rychleji.
Místo jaru můžete využít také aviváž, trochu octa, nebo amoniaku.
V železářství se dají sehnat speciální tekutiny na odstraňování starých tapet, ale jsou poměrně agresivní – vydávají pronikavý zápach, bolí z nich oči a nejsou levné.
Zbytky tapet na stěně
I malé kousky starých tapet nebo papíru, které po předchozím procesu stále drží na stěně, je rozhodně potřeba odstranit také, jinak nové tapety nikdy nezvládnete nalepit kvalitně.
Pokud tedy zbytky tapet stále drží, špachtli můžete nahradit dlátem a s pomocí kladívka, kterým budete do špachtle jemně tlouct, odstraníte i nepoddajné oblasti.
Vyberte si vám pohodlný nástroj s širokou hranou a tu dobře naostřete. Odstranění tapet s pomocí těchto nástrojů je náročná práce. Navíc stěny se během práce poškozují, nezůstanou hladké a před lepením nových tapet je bude třeba nejprve nově omítnout.
Pokud jsou tapety skutečně zastaralé a nelze je nijak sundat, můžete vyzkoušet hrubší způsob a odstranit je bruskou. Při této práci se samozřejmě mnohem více práší a špiní, ale sundávání tapet je na druhou stranu skutečně blesková záležitost.