Jak odstranit plevel z trávníku nebo dlažby. Jde to i bez chemie

plevel dlazba
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Odstranit plevel potřebuje jednou za čas každý, kdo se stará o větší nebo menší zahradu či zahrádku. Odstranění plevelu řeší i majitelé domů, kde jim plevel prorůstá v dlažbě, terase nebo předzahrádce. Plevel se zde často odstraňuje pomocí chemie, ale jde to i bez chemie. Odstranění se může zdát složité, pokud ale zvolíte správnou metodu, tak je odstranění hračka.

Použití chemických prostředků

Pokud budete odstraňovat plevel z okrasného trávníku, nezbude vám většinou nic jiného, než použít kvalitní chemický postřik, který odstraní pouze plevel. Můžete si pořídit postřik, který trávu zachová a plevel odstraní. Vždy musíte dodržovat správné dávkování, tak aby nedošlo k poškození trávníku.

Pokud se jedná jen o lokální růst plevele, tak je možné odstraňovat plevel ručně. K tomuto účelu se vyrábí přímo i nářadí vhodné na odstranění plevelů z trávníku.

Jestliže se rozhodnete pro kompletní vyhubení většího prostoru od plevelů i ostatních rostlin, tak můžete koupit kvalitní herbicid, který vyhubí vše zelené. Po nanesení postřiku začne vše zhruba do dvou dnů schnout. Takto vyhubená plocha vydrží cca 3 – 4 měsíce, než se začnou objevovat další první zárodky trávy nebo plevelů.

Jak odstranit plevel bez chemie?

Pokud nechcete utrácet za drahé chemické prostředky pro hubení plevele, tak můžete jít cestou vřelé vody. Ano, i tak se dá jednoduše hubit plevel. Pro tuto metodu je ideální rychlovarná konvice, kterou si naplníte plnou vody. Jakmile přivedete vodu do varu, tak ji stačí vylít přímo na plevel.

Tato metoda je vhodná na menší plochu hubení plevele. Ideálně se hodí k hubení plevele mezi dlaždičky nebo jiné spáry cest kolem domu. Po vylití vřelé vody se plevel okamžité spálí a výsledek je podobný, jako když použijete postřik.

Jestliže se chcete zbavit plevele natrvalo, je vhodné odstranit celou rostlinu i s kořenovým systémem. Tento způsob odstraňování plevele je nejlepší po dešti, kdy je půda dostatečně nasáklá vodou a plevel lze jednoduše vytrhnout i s jeho spodní částí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz