Jak napsat kvalitní životopis: Součástí by měl být i dobrý motivační dopis

jak napsat zivotopis
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Napsat kvalitní životopis je někdy opravdu umění. Právě životopis se však stává prvním kontaktem, který má s vámi budoucí zaměstnavatel, a proto se snažte udělat už zde co nejlepší dojem. Životopis by měl být napsán podrobně, ale také co nejvíce věcně.

Jak napsat životopis, aby zaujal?

Pokud chcete mít kvalitní životopis, tak nezapomeňte na kontaktní údaje, které musí být ihned v úvodu. Kontaktní údaje musí obsahovat vaše jméno, příjmení, adresu a telefon. Do kontaktních údajů můžete přidat i e-mailovou adresu a svoji fotografii.

Další důležitou částí životopisu jsou informace o dosaženém vzdělání, kde uvedete školy, které máte vystudované. Uvedete rok začátku studia a také rok ukončení studia. Do životopisu uvedete kompletní název školy, kterou máte vystudovanou. Do životopisu napište i školu, kterou ještě dostudovanou nemáte v případě, že ještě studujete.

Psát životopis musíte stručně a věcně, ale rozhodně nezapomeňte na nejdůležitější část, a to je praxe. Vždy uveďte kompletní název zaměstnavatele a také přesnou pracovní pozici, kterou máte za sebou. Uvádějte i délku vykonané praxe.

Co dalšího by měl životopis obsahovat?

Ve svém životopise uvádějte i jazyky, které ovládáte. Nemusíte být zrovna rodilým mluvčím, ale i tak si do životopisu jazyk, který alespoň trochu ovládáte, rozhodně napište.

Nezapomínejte se zmínit o řidičských dovednostech, kde uvedete všechny skupiny řidičského oprávnění, které máte. V poslední části životopisu můžete napsat své technické znalosti, kde se můžete zmínit o počítačových programech, které ovládáte. Zaměřte se hlavně na pracovní programy, které můžete v práci použít – jsou jimi typicky Word, Excel a podobně.

Ke konci životopisu můžete uvádět i své zájmy a koníčky, ale ty určitě nejsou důležitou součástí.

Pokud si na vytvoření životopisu moc nevěříte, tak na internetu najdete několik šablon nebo webových stránek, kde si můžete životopis vytvořit podle dané předlohy.

Motivační dopis

Ke kvalitnímu životopisu by měl patřit i dobrý motivační dopis, který řada zaměstnavatelů požaduje ihned v inzerátu společně s životopisem.

Pokud jej zaměstnavatel nepožaduje, jeho zasláním rozhodně nic nezkazíte. Zaměstnavatel obvykle vybírá z mnoha zaslaných životopisů a takový dobře napsaný motivační dopis vás může posunout klidně na vrchol všech uchazečů.

kvalitni zivotopis
kvalitni zivotopis

V motivačním dopise byste měli napsat, proč máte o danou pozici zájem, a jaký by byl váš přínos. Pokud jde o manažerskou pozici, můžete zde nastínit kroky, které byste provedli ke zlepšení celého pracovního procesu.

Rozepište se klidně i o tom, jak je pro vás daná práce životní výzvou, na kterou jste připraveni. Ukažte již v motivačním dopise, že jste někdo, kdo nebude dělat jen to, co se mu řekne, ale že jste sám přínosem, který bude o práci a o tom, jak ji vykonávat co nejlépe, přemýšlet.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz