Potřebujete rychle naložit maso a nemáte čas na to, aby mohlo být maso naložené dostatečně dlouho? Můžete vyzkoušet různé triky, jak naložení masa urychlit a dodat mu tu správnou chuť, kterou od nakládání čekáte. Jedním z fíglů je použití marinovací jehly, což si níže popíšeme.
Doba nakládání masa
Při nakládání maso je důležité, o jaký druh masa se jedná. Různé druhy masa poté potřebují naložit různě dlouho. Rybí maso stačí naložit na zhruba 24 hodin. Kuřecí maso pak ideálně naložte na dva dny, vepřové minimálně na týden a hovězí klidně na deset dnů.
Není to však jen o druhu masa, ale také o způsobu naložení masa. Pokud budete nakládat maso například do vodního láku, tak je k tomu potřeba delší doba naložení. Pokud budete maso nakládat do oleje nebo nasucho, tak jste zhruba na poloviční době proti vodnímu láku.
Jestliže ale na naložení masa spěcháte, tak je třeba použít někdy i marinovací jehlu a rychlosůl. A právě k této rychlé metodě se nyní dostáváme v tomto článku.
Marinování masa jehlou
Můžete si koupit speciální marinovací jehlu nebo použít klasickou jehlu, kterou znáte od doktora. Je však potřeba, aby jehla měla co možná největší vnitřní průměr, tedy aby se lák do masa bez problémů dostal.
V převařené vodě si rozmícháte rychlosůl a granulovaný česnek. Do stříkačky natáhnete vodu s česnekem a solí a pomocí stříkačky budete maso napíchávat a vtlačovat solný roztok s česnekem dovnitř. Dávejte si pozor, aby nedošlo při vpichování k vašemu zranění.
Po napíchání roztoku je potřeba celou plochu masa zasypat pomocí rychlosoli a uložit do hrnce v chladu. Pokud chcete ušetřit místo v lednici, tak můžete použít vakuovací sáčky.
Za jak dlouho bude maso naložené?
Pokud budete takto nakládat například šrůtku masa, která bude mít cca 1 – 1,5 kg, tak ji díky napichování můžete naložit jen na cca 3 dny.
Výborně se dá pomocí marinovací jehly zkrátit doba nakládání třeba i u masa na uzení.