Jak na kvalitní spánek: Vybrat si správnou matraci a umět se o ni starat

kvalitni spanek
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Kvalitní spánek je pro tělo velmi důležitý. Výběr matrace má poté na kvalitu spánku a následnou únavu velký vliv. Z toho důvodu je potřeba spát na opravdu kvalitní matraci, která nebude člověku ničit záda.

Spánek na správně zvolené matraci bude daleko kvalitnější než spánek na nekvalitní a brzo proležené matraci. Ceny matrací se pohybují od tisíce do několika desítek tisíc za jeden kus. Průměrná matrace vás bude stát okolo 8 tisíc korun. Pojďme se tedy podívat, podle čeho by se měla matrace vybírat a jaký je v nich rozdíl.

Výběr správné matrace

Pro výběr správné matrace je potřeba si vyčlenit dostatečně velký finanční obnos, protože zrovna u tohoto produktu se nevyplatí moc šetřit. Raději si pořiďte levnější postel, ale na kvalitní matraci určitě nešetřete.

Matrací existuje mnoho druhů. Můžete si podle svých preferencí pořídit matraci pěnovou, s kokosem nebo s aktivní pěnou. Existují například i pérové. Ideální jsou poté matrace kombinované, kde máte na každé straně jiný povrch.

Při výběru matrace musíte dbát hlavně na její nosnost a výšku. Ideální jsou vyšší matrace, které mají minimálně 20 cm.

Péče o matraci

Matrace by se správně při každém převlékání, tedy minimálně jednou za měsíc, měla otáčet. Jednou za čas by se také měla otočit hlavou k nohám.

Málokdo o tomto správném zacházení s matrací ví a spousta lidí si tak matraci zbytečně brzo ničí, čímž posléze dochází pro některé i nevědomky ke zhoršení kvality spánku.

Jak prodloužit životnost matrace?

Pokud chcete, aby vaše matrace vydržela co nejdéle, tak si můžete pořídit ochranný povlak na matraci, který můžete často prát. Ochranný povlak na matraci zachytí převážnou část potu, který tělo při spánku produkuje a tím nedojde k poškození povrchu matrace.

Je důležité si zvolit i vhodné prostěradlo. Pokud se hodně potíte, tak jsou nejlepší bavlněná prostěradla. Naopak saténová prostěradla, která velice špatně odvádí pot, vhodná nejsou.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz