Naražený sud piva vydrží tak dlouho, jak se jen o něj budete dobře starat. Spousta lidí vám řekne, že stačí sud narazit na biogon namísto klasického vytlačovacího systému vzduchem. Mají pravdu, ale to rozhodně není vše, co dokáže ovlivnit kvalitu naraženého sudu.
Naražený sud musíte správně skladovat
Jakmile budete mít naražený sud, tak začíná doba, do kdy musíte pivo vypít. Někdy tento problém nemusíte vůbec řešit, protože se sud piva vypije ještě ten den. Vždy je lepší volit velikost sudu, který zvládnete v jeden den vypít dle počtu hostů.
Vždy se však může stát situace, že nebude počasí nebo pár lidí nedorazí a vám zůstane spousta piva v sudu. Pro tento případ je důležité už od jeho naražení sud nevystavovat zbytečně slunci.
Pokud už předem víte, že sud nevypijete v jeden den, tak bude lepší sud rovnou narazit ve sklepě nebo na místě, kde bude sud krytý před sluncem a relativně v chladu. Pokud tuto možnost nemáte, tak vyberte minimálně místo ve stínu nebo pod stromem.
Naražený sud piva nepřenášejte
Pokud bude sud stát pořád na jednom místě, tak uděláte velmi dobře. Jelikož se v pivu tvoří kal, který sedá vespod sudu, tak je nejlepší mít sud stabilně na jednom místě. I to dokáže dost ovlivnit kvalitu načepovaného piva.
Pokud si budete dávat přestávku v čepování delší než například šest hodin, tak je lepší sud odrazit a potom zase opětovně narazit. Při opětovném naražení nezapomínejte na připojení biogonu nebo jiného plynu, který bude tlačit pivo ven.
Jak dlouho vydrží naražené pivo?
Naražený sud, který budete tlačit vzduchem, vydrží maximálně do druhého dne. Již druhý den už však pocítíte výrazně zhoršenou kvalitu načepovaného piva. Naražený sud na biogonu vydrží cca deset dní, během kterých nepoznáte změnu kvality načepovaného piva.
Nekvalitní nebo rovnou zkažené pivo poznáte nejen podle jeho barvy, ale hlavně podle chuti. Zkažené pivo začíná být nakyslé a kalné.