Elektrokolo není motorka: Jaké jsou jeho výhody a nevýhody

elektro kolo
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Jestliže už vám kvůli vyššímu věku nebo zdravotním neduhům chybí potřebná síla, můžete si pořídit elektrokolo. Jízda na kole je zdraví prospěšnou činností, která napomáhá zvyšování fyzické kondice. Podle čeho si ho správně vybrat?

Výhody a nevýhody elektrokola

Elektrokolo je moderním dopravním prostředkem, jehož hlavní výhodou je, že se díky němu snadněji šlape do kopce. Za den toho tak člověk ujede a uvidí daleko více, než kdyby jel na obyčejném bicyklu. Když si pohlídáte nabití baterie, aby vám vyšlo až do konce cesty, bude vám elektrokolo dělat jen samou radost.

Nevýhodou může být jeho vysoká pořizovací cena, která se pohybuje okolo 20 až 30 tisíc, a pak také to, že když se vám vybije baterie, je kvůli jeho vyšší hmotnosti klasická jízda o něco těžší.

Není to motorka

U elektrokola je třeba si uvědomit, že česká vyhláška dovoluje pro volný pohyb po veřejných komunikacích pouze modely s výkonem do 250 W a nejvyšší povolenou rychlostí 25 km/h.

elektrokolo na vylety
elektrokolo na výlety

Jakmile by výkon elektrokola byl vyšší, už by bylo považováno za elektrický motocykl. S čímž souvisí povinnost platit povinné ručení, vlastnit řidičský průkaz pro řízení dané kategorie a kolo zaregistrovat. Toto je třeba si při jeho nákupu pohlídat.

Dále je třeba počítat s tím, že těžší elektrokolo je horší na ovládání. Oplatí se zamyslet nad tím, jestli by nebylo na místě jezdit s helmou na hlavě, i když není pro dospělé povinná. Smrtelná zranění na elektrokole totiž nejsou žádnou výjimkou.

Druhy elektrokol

Stejně jako obyčejná kola tak i elektrokola se dělí na:

  • horská – vhodná do horského terénu
  • krosová – kompromis mezi horskými a městskými koly, s nimiž můžete vyrazit do města, na výlety a do lehčího terénu
  • skládací – jsou snadno přenositelná
  • městská – hodí se zejména pro seniory.

Životnost baterie

Napětí baterie bývá uvedené na informačním štítku kola a může dosahovat hodnot 24, 32 a 42 V. Nejlepší je kupovat baterii přímo od výrobce kola.

Počet nabíjecích cyklu se pohybuje od 800 do 1000. Odpovídá to životnosti baterie asi čtyři roky, pokud je kolo používané běžným způsobem.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz