Stavební kozy jsou potřebné například při malování, stavbě či rekonstrukci domu. Můžete si samozřejmě koupit stavební kozy železné, plechové nebo i dřevěné, ale pokud potřebujete mít kozy na míru, tak si je budete muset vyrobit svépomocí. Výhodou je, že taková vlastní dřevěná stavební koza vás bude na nákladech stát jen pár korun.
Z čeho vyrobit stavební kozu?
Dřevěnou stavební kozu můžete vyrobit jak ze dřeva tvrdého, tak i měkkého. Materiál, který se na výrobu stavebních koz rozhodně nehodí, je dřevotříska nebo jiný dřevěný materiál, který není přírodně rostlý.
Měkkého dřeva se rozhodně bát nemusíte, protože pro tento účel je jeho pevnost dostačující. Měkké dřevo je také mnohem snazší k opracovávání.
Na výrobu dřevěných stavebních koz se nejvíce hodí latě, hranoly, desky a fošny. Pokud potom přes dvě hotové stavební kozy položíte pevné fošny, tak máte ideální lešení, které je rychle postavené, ale na druhou stranu i skladné.
Dřevěné kozy je vždy lepší pojistit ještě lepidlem, které je určeno na lepení dřeva.
Výroba stavebních koz
Jako první musíte vědět, jakou finální výšku by stavební koza měla mít. Většinou se kozy dělají v rozměrech od 60 do 100 cm. Nemá moc smysl dělat kozy vyšší, protože je potom nebudete moci pohodlně využívat v místnosti.
Pokud by totiž stavební koza byla větší než 1 metr, tak by se potom člověk v místnosti nevlezl mezi stavební kozu a strop.
Šířka stavební kozy může být opravdu libovolná. Každou míru, kterou budete na stavební kozu řezat, si udělejte rovnou dvakrát. Budete potřebovat uříznout vrchní hranol, dvě nohy a spodní hranol.
Spodní hranol by měl být vždy delší i širší, než je horní hranol. Nezapomínejte na vzpěry, které budou zajišťovat pevnost celé kozy.
Jak spojovat dřevo?
Celou stavební kozu můžete sešroubovat pomocí vrutů do dřeva. Jako pojistka může sloužit lepidlo, které slouží k lepení dřeva. Před každým šroubováním stykovou plochu namažte lepidlem na dřevo a pořádně přitáhněte.
Pokud chcete mít jistotu pevnosti, tak je nejlepší udělat spoje pomocí čepů. Stejně tak můžete využít i metodu kolíků. Nohu a spodní hranol provrtáte průměrem vrtáků, jaký máte doma dřevěný kulatý kolík. Kolík potom kompletně namažete lepidlem a poklepáváním ho narazíte do vyvrtané díry.